Kojoj temi je posvećena bajka guske i labudovi? Književno-umjetnička analiza ruske narodne priče "Guske i labudovi"


Predmet: Ruska narodna priča "Guske i labudovi"

Ciljevi lekcije: znati analizirati bajke, odabrati pravi odlomak za čitanje i prepričavanje; nacrtati verbalni portret.

Tijekom nastave

ja Organizacijski trenutak i priopćavanje ciljeva sata

II. Uvod u temu. Priprema za početnu percepciju

- Dečki, koje bajke znate?

- Otvorite udžbenik “Književna lektira”. Pronađite odjeljak "Oral"narodno stvaralaštvo“ i pročitajte nazive bajki. WHOautor bajki koje ste čitali?

- Tako je, ove bajke nemaju autora, one su napisane i prerađenenarod. Zato se ove priče nazivaju narodnim pričama.

- Pogodite iz koje je ovo bajke:

1) “Od tada, lisica i ždral su odvojeni od svog prijateljstva.”

2) “Bila jednom stara baba, unuka se smijala,piletina, mali miš..."

3) “Bila jednom dva miša, Twirl i Twirl, i pijetao.Glasno grlo."

Što je fantastično u ovim bajkama?

III. Prepričavanje bajke. Primarna percepcija

Danas ću ispričati novu rusku narodnu priču "Guske"labudovi." Junakinja ove bajke je u nevolji. Kako se to dogodilo, tko joj je pomogao - o svemu tome pažljivo ćemo naučiti nakon slušanja bajke. Ispričat ću priču uz pomoć automobilatinejdžeru, pokušaj razmisliti o sljedećim pitanjima(pitanja su zapisana na ploči):

- Koje divne predmete susreće junakinja bajke?

1.Tijekom priče radi se na vokabularu.

Pokušajmo objasniti značenje riječi:

vući - hrpa lana pripremljena za pređu; vreteno - naprava za ručno predenje, motka za motanje konca; stomata je izlaz iz peći.

2. Provjera primarne percepcije.

- Svidjela vam se bajka?

- Što vam se svidjelo u bajci?

- Što vam se najviše svidjelo?

- Na koje divne predmete djevojčica nailazi?

- Tko je pomogao djevojčici da spasi brata?

- Hoćemo li odgovoriti na ova pitanja nakon što pročitamo bajku?

IV. Analiza bajke

Prva faza analize:

1. Rad na razumijevanju radnje, čitanje bajke.

1) Početak radnje (commencement).

2) Razvoj radnje.

3) Prekretnica (glavna radnja).

4) Najakutniji trenutak u razvoju radnje (kulminacija).

5) Kraj radnje (rasplet).

2. Samostalno čitanje – traženje po dijelovima.
Druga faza analize:

3. Provjera samostalnog rada, rad na produbljivanju Dajemo praktičnu ideju o bajci i žanru.

Pronađite i pročitajte izraze koji se pojavljuju
u bajci:

A) Živjeli jednom čovjek i žena – poč.

b) Riječi i izrazi iz bajke: Otvoreno polje, mračna šuma,
dan se približava večeri, koliba na kokošjim nogama, stara Baba Yaga, srebrne jabuke, djevojka, majka jabuka, peć -
majka.

4. Rad na riječi "guske-labudovi":

- Zašto se bajka tako zove?

- Kakve su ptice "guske-labudovi"?

5. Crtanje riječi:

- Kako izgledaju Baba Yagine sluge, čarobni "labudovi-guske", u bajci?

- Kakve osjećaje doživljavate gledajući ovo čarobno jato?

V. Obnavljanje znanja

Selektivno čitanje s vizualnim komentarom i odgovorima na pitanja.

- Tko pomaže djevojci spasiti brata, pročitajte.

- Kako je sestra pogodila tko joj je odveo brata?

- Pročitajte što su peć, jabuka i rijeka tražili od djevojčice.Kako im je odgovorila?

- Zašto ni peć, ni rijeka, ni jabuka nisu prvi put mogla djevojka?

- Pročitajte odlomke koji govore o tome kako je divnopredmeti su pomogli djeci.

- Zašto su ovaj put pomogli djevojčici?

- Zašto joj nisu odmah pomogli?

- Kako se djevojčino ponašanje promijenilo pri drugom susretu?

VI. Selektivno prepričavanje uz tekst

1. Zamislite sebe na mjestu djevojke.

2. Što je mogla osjetiti na pragu kolibe?

3. Kako se djevojčica ponašala u kolibi?

VII. Rezimirajući rad na bajci

- Zašto se nesreća dogodila? Tko je kriv za ovo što se dogodilo?

- Kada i zašto se djevojka mijenja na bolje?

Domaća zadaća

Pripremite prepričavanje bajke, crtež za ulomak po izboru.

Olga Bazarya
Književno-umjetnička analiza ruske narodne priče "Guske i labudovi"

Književnoumjetnička analiza ruskih narodnih priča

« Guske labudovi»

1. « Guske labudovi» Ruska narodna priča – čarobna.

2. Tema: IN bajka govori o, Kako Guske- labudovi koji su služili Babi Yagi ukrali su njegovog brata kada se njegova sestra igrala sa svojim prijateljima, a onda je požurila da ga spasi i spasila ga.

3. Ideja: Ništa ne može zamijeniti rodni dom, zavičaj, ljubav prema obitelji. Hvale se ljubaznost, snalažljivost i domišljatost.

4. Karakteristike glavnog heroji:

U ovom bajka Postoji pozitivan junak, Sestra, i negativni junak, Baba Jaga.

Sestra: Voli svoje brat:

Dahtala je, jurila amo-tamo – nema! Zvala ga je - Brat se ne javlja.

Počeo sam plakati, ali suze neće pomoći mojoj tuzi.

Hrabar: Istrčao na otvoreno polje; strmio u daljinu guske-labudovi i nestali iza mračne šume. Guske-labudovi su odavno stekli za sebe loš glas, činili su mnogo nestašluka i otimali malu djecu; djevojka je pogodila da su joj odveli brata i pojurila da ih sustigne.

Ona zna kako ispraviti svoje greške - Sama je kriva, mora sama pronaći svog brata.

Baba Jaga: Ljut

Baba Yaga sjedi u kolibi, s žilavim licem i glinenom nogom;

Zvala je guske - labudovi: - požuri Guske labudovi, leti u potjeru!

5. Umjetnička originalnost djela:

Značajke sastava:

o Tradicionalni početak bajke: Početak (Živio jednom….)

o Izlaganje (narudžba roditelja)

o Kravata (otmica brata od gusaka i labudova, djevojka je krenula u potragu za bratom)

o Vrhunac (pronašla sam brata kod Baba Yage)

o Bajka završava tradicionalno: Rasplet (pobjeći iz kolibe i vratiti se kući). -I otrčala kući, i dobro da je uspjela pobjeći, a onda su došli i otac i majka.

Priča je vrlo dinamična, sadrži mnoge glagole kretanja koji prenose iznenadne i brze radnje. Na primjer, o guskama - labudovima oni kažu: “Upali su, pokupili ih, odnijeli, nestali” prenose težinu situacije.

U bajka koristi se tehnika personifikacije neživog mir:

Štednjak rekao je; Stablo jabuke pomoglo ga je pokriti granama; Rijeka rekao je.

U bajka koristi se zakon trojke ponavljanja: tri ispita tri puta jurenje gusaka-labudova. Karakteristično Jezik: Šareno, emotivno, ekspresivno. Na primjer: Guske-labudovi su odavno stekli za sebe loš glas, činili su mnogo nestašluka i otimali malu djecu; „Jablano, jablano, reci mi gdje guske su letjele Moj brat sjedi na klupi i igra se zlatnim jabukama.

6. Zaključci:

Bajka uči djecu da vole svoju domovinu, svoje rođake i voljene. Uči održati obećanja, vjerovati u dobrotu i dobre ljude te pomaže u formiranju moralnih vrijednosti.

Publikacije na temu:

"Labudove guske". Koreografska kompozicija prema istoimenoj ruskoj narodnoj priči Video Odgajanje domoljubnih osjećaja kod djece predškolske dobi kroz narodnu i klasičnu glazbu moje je životno djelo.

Cilj: Razviti interes za tjelesne vježbe, formirati motoričku maštu. Njegujte prijateljski stav, pobudite želju.

Igra-dramatizacija prema ruskoj narodnoj priči "Guske i labudovi"“Dječji vrtić općerazvojnog tipa s prioritetnim provođenjem aktivnosti tjelesnog razvoja djece br. 47 “Šumska bajka” - podružnica.

Sažetak otvorenih izravnih obrazovnih aktivnosti temeljenih na ruskoj narodnoj priči "Guske i labudovi". OGO "Sirotište za djecu s poteškoćama u razvoju u Cheremkhovu" Sažetak otvorenog izravnog obrazovanja.

Sažetak - scenarij ruske narodne priče "Guske - labudovi" srednje skupine Sažetak - skripta ruske narodne priče "Guske - labudovi" srednja skupina Sadržaj programa: Razvojni zadaci: - Razviti vještine.

Sadržaj programa: 1. Zadaci za razvoj kognitivnih sposobnosti: a) Usavršiti vještinu brojanja unutar 10, učvrstiti sastav.

Sažetak lekcije u mlađoj skupini o čitanju ruske narodne priče "Guske i labudovi" Cilj. Upoznajte djecu s bajkom "guske i labudovi", potaknite djecu da požele ponovno slušati bajku. Pripremni radovi. Dan prije učitelja.

GCD za razvoj govora na temelju ruske narodne priče "Guske i labudovi" u višoj logopedskoj grupi GCD za razvoj govora na temelju ruske narodne priče "Guske i labudovi" u višoj logopedskoj grupi. Popravni i obrazovni.

Cilj. Učvrstite matematičko znanje na razigran način. Zadaci. Ojačati sposobnost brojanja unutar pet, uspostaviti jednakost predmeta.

Obris

Guske i labudovi je bajka o tome kako su dječaka odnijele guske i labudovi, a njegova sestrica ga je otišla tražiti. Peć, stablo jabuke i rijeka pomogli su djevojčici da spasi brata...

Guske-labudovi čitaju

Živjeli su starac i starica; imali su kćer i sinčića.

- Kćeri, kćeri! - rekla je majka. - Ići ćemo na posao, donijeti ti punđu, sašiti haljinu, kupiti šal; budi pametan, čuvaj brata, ne izlazi iz dvorišta.

Stariji odoše, a kći zaboravi što joj je naređeno; Posjela sam brata na travu ispod prozora, a ona je istrčala van, počela se igrati i prošetala. Naletjele su guske-labudovi, podigle dječaka i odnijele ga na svojim krilima.

Djevojka je došla, a gle, brata nema! Dahtala je, jurila amo-tamo – nema! Zvala je, briznula u plač, žalila da će biti loše od oca i majke, ali brat joj se nije javljao!

Istrčala je na otvoreno polje; Guske-labudovi jurile su u daljinu i nestajale iza tamne šume.

Guske-labudovi odavno su stekli lošu reputaciju za sebe, uzrokujući mnogo nestašluka i krađu male djece; djevojka je pogodila da su joj odveli brata i pojurila da ih sustigne. Trčala je i trčala, a peć je stajala.

- Peći, peći, kaži kud su guske odletjele?

"Pojedi moju raženu pitu", reći ću.

- Oh, moj otac ne jede pšenicu!

- Jablano, jablano, kaži mi gdje su guske odletjele?

"Pojedi moju šumsku jabuku", reći ću.

- Oh, moj otac čak i ne jede vrtno povrće!

Trčao sam dalje, bila je mliječna rijeka, obale od mliječi.

- Mliječna rijeka, obale mliječi, gdje su guske odletjele?

"Pojedi moj jednostavni žele s mlijekom", reći ću.

- Joj, moj otac ne zna jesti ni vrhnje!

I dugo bi ona kroz polja trčala i šumom lutala, ali, srećom, naiđe na ježa; Htjela ga je gurnuti, bojala se da se ne povrijedi i upitala je:

- Ježu, ježu, jesi li vidio gdje su guske odletjele?

- Tamo! - istaknuo.

Dugo je trčala kroz polja i šume. Dan se bliži večeri, nema se što raditi - moramo ići kući. Odjednom ugleda kolibu koja stoji na kokošjoj nozi, oko jednog prozora, okreće se.

U kolibi stara Baba Yaga prede kudelju. A moj brat sjedi na klupi i igra se srebrnim jabukama.

Djevojka je ušla u kolibu:

Pozdrav, bako!

Bok curo! Zašto se pojavila?

Hodala sam kroz mahovine i močvare, smočila haljinu i došla se ugrijati.

Sjednite dok predete kudelju.

Baba Jaga joj je dala vreteno i otišla. Djevojka prede - odjednom istrči miš ispod peći i kaže joj:

Curo, curo, daj mi malo kaše, reći ću ti nešto lijepo.

Djevojčica joj je dala kašu, a miš joj je rekao:

Baba Yaga je otišla zagrijati kupaonicu. Ona će te oprati, napariti, staviti u pećnicu, ispeći i pojesti, a sama će ti jahati na kostima.

Sjedi djevojka ni živa ni mrtva i plače, a miš joj opet govori:

Ne čekaj, uzmi brata, trči, a ja ću ti ispresti kudelju.

Djevojčica je uzela brata i pobjegla. A Baba Yaga dolazi do prozora i pita:

Maiden, vrtiš li se?

Miš joj odgovara:

Vrtim bako...

Baba Yaga je zagrijala kupaonicu i otišla za djevojčicom. A u kolibi nema nikoga. Baba Yaga je viknula:

Guske labudovi! Letite u potjeru! Sestra mi je odvela brata!..
Sestra i brat su otrčali do mliječne rijeke. Vidi guske-labudove kako lete.

- Majko Rijeko, sakrij me!

- Pojedi moj žele!

Nemam što raditi, jeo sam. Rijeka ju je pod obalu posadila, guske proletjele. Izašla je i rekla: "Hvala!" - i opet trči s bratom; a guske su se vratile i lete prema. Što uraditi? nevolje! Postoji stablo jabuke.

- Jablano, majko jablano, sakrij me!

- Pojedi moju šumsku jabuku!

Brzo sam ga pojela. Jablan ga je zasjenio granama i pokrio ga lišćem; proletjele su guske. Izašla je i opet potrčala sa svojim bratom, a guske su ih vidjele i slijedile je; Srušiše se sasvim, već mlataraju krilima, i prije nego što se snađeš, iščupat će te iz ruku! Srećom, na cesti je peć.

- Gospođo peć, sakrijte me!

- Jedi moju pitu od raži!

Djevojčica je brzo stavila pitu u usta i sjela u pećnicu. Guske su letjele i letjele, vrištale i galamile, i odletjele bez ičega.

I otrčala je kući, i dobro je da je uspjela pobjeći: tada su došli i otac i majka.

(Ilustracija Yu. Mitchenko, ilustratori)

Izdavač: Mishka 25.10.2017 10:30 24.05.2019

(4,36 /5 - 36 ocjena)

Pročitano 5666 puta

  • Kozma Skorobogatij - Ruska narodna priča

    Bajka o siromahu Kuženki i mudroj lisici. Lukava lisica pomogla je Kuzmi da stekne naklonost kralja, oženi kraljevu kćer i zauzme zemlje i palaču Zmiulan... Radnja bajke vrlo je slična bajci "Mačak u čizmama". ...

Petrikova Margarita, 8.r

Analiza ruske narodne priče "Guske - labudovi". Može se koristiti na satu književnosti

Preuzimanje datoteka:

Pregled:

RUSKA ČAROBNA PRIČA

KAO ODRAZ SLAVENSKEGA MITA

(Govor na školskom Danu znanosti

Učenica 8. razreda Margarita Petrikova. Učitelj - Matsapaeva E.V.)

Od davnina je čovjek pokušavao razumjeti svijet oko sebe i odgovoriti na brojna pitanja.

  1. o postanku sunca i mjeseca, neba i zvijezda, zemlje s brojnim rijekama i planinama,
  2. o smjeni dana i noći, godišnjih doba,
  3. o životu i smrti,
  4. o podrijetlu životinja i ljudi.

Pokušavajući objasniti sve što se događa, čovjek je stvarao mitove

O postanku svemira,

O životinjskom i biljnom svijetu,

O podrijetlu čovjeka,

O zagrobnom životu,

O loženju vatre, nastanku zanata.

Dakle, možemo zaključiti: mit je djelo narodne fantastike koje objašnjava ustrojstvo svijeta, prirodne pojave, značenje i uzroke zbivanja u tijeku (smjena godišnjih doba, dana i noći; prirodne katastrofe; prirodne pojave; smrt itd.) .)

Ali naša ideja o mitovima najčešće se svodi na drevne mitove, na bogove i heroje Stare Grčke i Starog Rima. To se može objasniti činjenicom da su upravo o antičkim mitovima sačuvani visokoumjetnički književni spomenici, najpoznatiji najširem krugu čitatelja.

Renesansa (15-16. stoljeće) može se nazvati erom ponovnog rođenja i širenja mitova u Europi: oživjelo je zanimanje za antiku, prodrle su prve informacije o mitovima Arapa i američkih Indijanaca.

Dakle, najpoznatiji mitovi su mitovi drevnog svijeta.

Ali naši preci - stari Slaveni - također su imali svoje slavenske mitove. Slaveni, pokušavajući razumjeti i objasniti svijet oko sebe, personificirali su ga, predstavljajući sile prirode u obliku živih bića - zaštitnika (beregina) i neprijatelja (neprijatelja). Naš jezik još uvijek čuva takve kombinacije kao sunce izašlo, zašlo, zašlo, skrilo se; vjetar puše, dere, suze. Sve te izraze, kao i stotine tisuća sličnih, možemo nazvati tragovima mitoloških predodžbi Slavena. Nažalost, slavenski mitovi nisu stigli do nas, ali brojni tragovi o njima ostali su u folkloru, a većim dijelom u bajkama. Stotinama godina odvijala se transformacija mitova u bajke.

Bajke su nam stizale od davnina, a pričali su ih siromašni lutalice, prolaznici, umirovljeni vojnici - jednom riječju oni koji su lutali svijetom i prenosili od usta do usta narodnu mudrost koja se razvijala stoljećima.

Iz ovoga možemo zaključiti: bajka je reinterpretirani mit koji govori o tome kako se može izbjeći neizbježno djelovanje neprijateljskih sila prirode ako se osoba već našla u poziciji nehotičnog nasilnika.

Čarobna bajka "Guske i labudovi"poznata od djetinjstva. Ovu bajku znamo napamet. No teško možemo naslutiti koju skrivenu tajnu ona čuva! Koliko je blizak slavenskom mitu, koliko je narodne mudrosti pronio kroz stoljeća!

Želio bih reći nekoliko riječi o Aleksandru Nikolajeviču Afanasjevu, povjesničaru i folkloristu, izdavaču Ruskih narodnih priča. Afanasjev A. N. (1826.-1871.) – istraživač mitologije, autor brojnih djela u kojima je objašnjavao i uspoređivao legende, običaje i mitove naših predaka. Nakon što je diplomirao na Pravnom fakultetu Moskovskog sveučilišta, zaposlio se u Glavnom moskovskom arhivu Ministarstva vanjskih poslova, što mu daje mogućnost istraživanja povijesti, prava, književnosti, narodne poezije i objavljivanja folklornih djela. Najpoznatiji znanstveni radovi istraživača su "Drvo života" i "Poetski pogledi Slavena na prirodu. Iskustvo komparativnog proučavanja slavenskih legendi i vjerovanja u vezi s mitskim predajama drugih srodnih naroda.”

Ova priča počinje riječima: bio je “Živjeli su starac i starica; imaju kćer i sinčića" (Ovako počinju mnoge narodne priče) Primjećujete li nešto čudno u ovim riječima? — Starac sa staricom i djecom. Ali kako su djeca mogla završiti sa starcima? Došao je iz slavenske mitologije. Djeca su rasla u obitelji do svoje 7-8 godine, a onda su ih davali starijima da steknu životno iskustvo. Starci i starice znali su mnogo: pamtili su mitove plemena, mogli su predvidjeti budućnost, razumjeli su prirodu. Nakon obreda inicijacije djeci više nije bila potrebna roditeljska skrb. Tada su nad njima vladali samo starac i starica (plemenske vođe).

Ali okrenimo se opet bajci "Guske i labudovi". Starac i starica su otišli na posao, a kćeri su rekli da čuva brata. A zauzvrat će joj donijeti punđu i haljinu. Odnosno, govoreći ove riječi, stari ljudi su stvorili određenu zabranu. (Znanstvenici vjeruju da je cijeli život primitivnog čovjeka bio ograničen mnogim zabranama. Bez dopuštenja je bilo nemoguće jesti ovu ili onu hranu, piti ovaj ili onaj uvarak, napustiti kamp sam, loviti ovu ili onu životinju. Ako prekršite zabrana, nevidljivi će stupiti u akciju, zle, moćne sile.) Djevojčica nije poslušala savjete svojih starijih, prekršila je zabranu - ostavila je brata da se igra na travi ispod prozora, a ona je istrčala van .“Guske labudove doletjele su i podigle sedječak se na krilima odnese... Zvala je, briznula u plač, jadikovala da će biti loše od oca i majke, ali brat joj se ne odaziva... Djevojčica je slutila da su je odnijele guske-labudovi. brata, i pojurio da ih sustigne.”

Pogledajmo pobliže bajkovitu sliku "gusaka-labudova." U slavenskoj mitologiji vodene ptice: guske, patke, labudovi bile su posebno poštovane, jer je na njima Daždbog, bog sunca, prešao ocean-more . Općenito, ptica se nekada uzimala kao općeshvaćena pjesnička slika, pod kojom su predstavljeni vjetrovi, oblaci, munje i sunčeva svjetlost. Kao što A. N. Afanasyev primjećuje: “U mitskim pričama i narodnoj poeziji, ptice su korisni glasnici bogova.” U ovoj priči oni služe Baba Yagi - jedinom božanstvu. Guska u folkloru se pojavljuje u liku pričljivog, majčinski brižnog, pomalo glupog stvorenja. A labud – proturječan simbol: svjetlo i smrt, transformacija i melankolija. To je, Guske labudovi je pjesnička slika nastala ljudskom maštom.

Djevojčica je pojurila za svojim bratom - to jest, junakinja bajke kreće na putovanje na kojem će sresti peć, stablo jabuke, mliječnu rijeku s obalama želea.Štednjak - to je simbol doma. stablo jabuke - simbol majke zemlje, simbol plodnosti. Simbol života i blagostanja -mliječna rijeka s obalama želea. I možemo pretpostaviti da svi oni nisu stranci koji djevojci i njenom bratu donose zlo, jer su svi objekti NJEZINOG svijeta. Sve to djevojci ne šteti! I stvarno, što peć, jabuka i rijeka nude u zamjenu za informaciju o tome kamo su odletjele guske labudovi?

  1. Jedite pitu od raži
  2. Pojedite šumsku jabuku
  3. Jedite jednostavan žele s mlijekom.

Jesu li ovo testovi? Mukotrpan posao za djevojku? Ne! Ali kako se ona ponaša? Ona ne jede ni pitu, ni jabuku, ni žele:

Oh, moj otac ne jede pšenicu.

Oh, moj otac čak ni ne jede vrtno povrće.

Oh, moj otac čak i ne jede vrhnje.

Nakon što je već jednom prekršila zabranu, boji se da će je ponoviti, jer nije poznato kakav bi je još test mogao zadesiti. Stalno govori: "O, moj otac ima..." - čime jasno daje do znanja da ne vjeruje u potpunosti tim čarobnim predmetima: oni su izvan NJENE kuće. To znači da se s njima mora postupati oprezno, ma koliko privrženi izgledali.

Zašto je peći, stablu jabuke i rijeci s obalama želea toliko važno da ona jede njihove darove? To je opet tradicija starih naroda, pa tako i Slavena - time ono, takoreći, postaje njihov rod-pleme. (Ovaj obred sačuvan je do danas - drage goste dočekujemo kruhom i solju.)

Djevojci nije pomogla ni peć, ni jabuka, ni rijeka! Tko joj je pokazao put? JEŽ. A ipak ne traži od nje ništa. Zašto? U slavenskoj mitologiji jež - simbol dodira, a smotan u bodljikavu kuglu predstavlja analogiju sa sunčevim zrakama. Odnosno, sada je djevojka dotakla drugi svijet.

“Vidi kolibu koja stoji na kokošjim nogama, stoji i okreće se. Baba Yaga sjedi u kolibi."Slika takve tajanstvene i strašne kolibe na pilećim nogama, smještene u samim dubinama guste šume, ušla je u narodne priče iz davnih vremena. U udaljenoj, neprobojnoj šikari, skrivene od znatiželjnih očiju, ove čudne kolibe stajale su u primitivnim vremenima. Bili su poput ključa zagrobnog života. Svaki je dječak, prije nego što je postao ratnik ili lovac, morao proći kroz takvu kolibu kako bi iz ruku davno umrlih predaka primio zategnuti luk i teško koplje. A do njih je bilo moguće doći samo prolaskom kroz takvu kolibu. Zato je junaci bajki i ne pokušavaju zaobići! Vrata kolibe okrenuta su prema šumi, odnosno ulaz u kuću smrti je na strani smrti. Ući u dom Babe Yage nije lako: morate znati drage riječi: "Koliba, koliba, okreni leđa šumi, okreni mi prednju stranu." Nije svaka osoba, prema drevnima, imala pravo ući u zagrobni život i razgovarati sa svojim precima - to je mogao učiniti samo inicijant. Samo onaj koji je, odgovorivši na sva pitanja starješina, uspio pokazati svoju zrelost, imao je pravo ući u kolibu i primiti zaštitu pretka, zaštitnice klana i gospodarice sudbine živih. . Zato djevojka ne ulazi u kolibu: prišuljala se do prozora, zgrabila brata i pobjegla.

A guske-labudovi lete za njom. Djevojka moli rijeku da je sakrije kod brata:

Majko Rijeko, sakrij me!

Pojedi moj žele!

Mliječ je pojela - rijeka ih je sakrila. Ali vratile su se samo guske labudovi i lete prema njima.

Jablano, majko jablano, sakrij me!

Pojedi moju šumsku jabuku!

Djevojčica je pojela jabuku i stablo jabuke ih je sakrilo.

Ali labudove guske ponovno su se zaletjele, udarajući krilima.

Gospođo peć, sakrijte me!

Pojedi moju raženu pitu!

Guske labudovi kružili su iznad peći i odletjeli.

Zašto sada djevojci pomažu rijeka, jabuka i peć? Njeno obraćanje njima se promijenilo: sada kaže:

majka rijeka,

majka jabuka

gospođa štednjak,

Što pokazuje ne samo poštovanje, već i njezino priznanje da su svi oni NJEZIN svijet. I tako je djevojka na povratku uzela darove iz rijeke, stablo jabuke i peć. Bilo je lako ući na stranu nepoznatog, ali je bilo teško otići.

Još jedno zanimljivo zapažanje: kada djevojka otrči u šumu,“VRIJEDI mliječna rijeka, obale mliječi”,a kad se vrati s bratom -“Mliječna rijeka teče, obale mliječi.”Tekuće vode rijeke su život, život pobjeđuje smrt.

Djeca su se sretno vratila kući. Prošao je jedan dan od trenutka kada je djevojka prekršila zabranu starješina do povratka kući s bratom. No, za to se vrijeme jako promijenila - sazrela je, kako govori riječ"djevojka" na kraju priče.

Staza, kroz koje je djevojka prošla može se podijeliti u nekoliko faza:

  1. nametanje zabrane je vrsta amajlije od štete, mudrost starijih;
  2. kršenje zabrane - nedostatak osjećaja straha;
  3. posljedica ovog kršenja je nesreća, djelovanje zlih sila;
  4. put kušnji i susreta na putu;
  5. korištenje čarobnih radnji - želja za pronalaženjem prijatelja, pomagača;
  6. povratak blagostanju je stjecanje životnog iskustva.

Dakle, na primjeru bajke "Guske i labudovi" pratili smo refleksiju slavenskog mita s bajkom. I ta veza nije slučajna, jer je bajka mit, odvojen od magije.

I postanu jasne riječi: „BAJKA JE LAŽ, I U NJOJ JE NAMJEŠTAJ!

Nametanje zabrane je vrsta amajlije od štete, mudrost starijih;

  1. Kršenje zabrane - nedostatak osjećaja straha;
  1. Posljedica toga kršenja je nesreća, djelovanje zlih sila;
  1. Put kušnji i susreta na putu;
  1. Korištenje čarobnih radnji - želja za pronalaženjem prijatelja, pomagača;
  1. Povratak blagostanju je stjecanje životnog iskustva.

Guske labudovi

Živjeli su muškarac i žena. Imali su kćer i sinčića.
“Kćeri”, rekla je majka, “idemo na posao, čuvaj tvog brata.” Ne izlazi iz dvorišta, budi pametan – kupit ćemo ti rubac.

Otac i majka odoše, a kći zaboravi što joj je naređeno: posjela je brata na travu pod prozor, a ona istrčala van u šetnju. Naletjele su guske-labudovi, podigle dječaka i odnijele ga na svojim krilima.

Djevojka se vratila, pogledala - ali brata nema! Dahtala je, jurila ga tražiti, naprijed-natrag - nigdje ga nema! Dozivala ga je, briznula u plač, jadikovala da će biti loše za oca i majku, ali brat se nije odazivao.

Istrčala je na otvoreno polje i samo vidjela: labudove guske jurnule su u daljinu i nestale iza tamne šume. Tada je shvatila da su joj odveli brata: dugo je bio loš glas o guskama-labudovima da su odnosile malu djecu.


Djevojka je pojurila da ih sustigne. Trčala je i trčala i vidjela da je tu peć.

- Peći, peći, reci mi, gdje su letjele guske-labudovi?
Peć joj odgovara:
- Pojedi moju raženu pitu, reći ću ti.
- Jest ću pitu od raži! Moj otac ne jede ni pšenicu...
Štednjak joj nije rekao. Djevojčica je otrčala dalje - tamo je stablo jabuke.

- Jablano, jablano, reci mi, gdje su letjele guske-labudovi?
- Pojedi moju šumsku jabuku - reći ću ti.
- Moj otac ne jede ni vrtne... Jabuka joj nije rekla. Djevojčica je otrčala dalje. Na obalama mliječi teče mliječna rijeka.

- Mliječna rijeka, obale mliječi, gdje su letjele guske labudovi?
- Jedite moj jednostavni žele s mlijekom - reći ću vam.
- Moj otac ne jede ni vrhnje... Dugo je trčala kroz polja i šume. Dan se bližio večeri, nije se imalo što raditi - morao sam kući. Odjednom ugleda kolibu koja stoji na kokošjoj nozi, s jednim prozorom, okreće se.

U kolibi stara Baba Yaga prede kudelju. A moj brat sjedi na klupi i igra se srebrnim jabukama. Djevojka je ušla u kolibu:
- Zdravo, bako!
- Bok curo! Zašto se pojavila?
“Hodao sam kroz mahovinu i močvaru, smočio haljinu i došao se ugrijati.”
- Sjedni dok predeš kudelju. Baba Jaga joj je dala vreteno i otišla. Djevojka prede - odjednom istrči miš ispod peći i kaže joj:
- Curo, curo, daj mi malo kaše, reći ću ti nešto lijepo.

Djevojčica joj je dala kašu, a miš joj je rekao:
- Baba Yaga je otišla zagrijati kupaonicu. Ona će te oprati, napariti, staviti u pećnicu, ispeći i pojesti, a sama će ti jahati na kostima. Sjedi djevojka ni živa ni mrtva i plače, a miš joj opet govori:
- Ne čekaj, uzmi brata, trči, a ja ću ti ispreti kudelju.
Djevojčica je uzela brata i pobjegla. A Baba Yaga dolazi do prozora i pita:
- Curo, vrtiš li se?
Miš joj odgovara:
- Vrtim se, bako ... Baba Yaga je zagrijala kupatilo i otišla za djevojkom. A u kolibi nema nikoga.
Baba Yaga je viknula:
- Labudove guske! Letite u potjeru! Sestra mi je odvela brata!..
Sestra i brat su otrčali do mliječne rijeke. Vidi guske-labudove kako lete.
- Reko, majko, sakrij me!
- Pojedi moj jednostavni žele.
Djevojka je jela i rekla hvala. Rijeka ju je sklonila pod obalu mliječi.

Guske-labudovi to nisu vidjeli, proletjeli su. Djevojčica i njezin brat ponovno su potrčali. I guske-labudovi su nam se vratili u susret, tek će vidjeti. Što uraditi? nevolje! Stablo jabuke stoji...
- Jablano, majko, sakrij me!
- Pojedi moju šumsku jabuku. Djevojka ga je brzo pojela i zahvalila se. Jabuka ga je zasjenila granama i pokrila lišćem.

Guske-labudovi to nisu vidjeli, proletjeli su. Djevojka je opet potrčala. Trči, trči, nije daleko. Tad je ugledaju guske-labudovi, zakokotaju - jurnuše, biju je krilima, i gle, brata će joj istrgnuti iz ruku. Djevojčica je otrčala do peći:
- Peć, majko, sakrij me!
- Pojedi moju pitu od raži.
Djevojka je radije stavila pitu u usta, a ona i njen brat ušli su u pećnicu, sjeli u stomate.
Guske-labudovi su letjeli i letjeli, vrištali i vikali, i odletjeli praznih ruku Babi Yagi.

Djevojčica je rekla hvala peći i otrčala kući s bratom.
A onda su došli otac i majka.

Guske labudovi


Čudesne snježnobijele ptice iz svijetlih nebeskih svjetova, glasnici i sluge slavenskih bogova. Oni pomažu onima koji čine dobro djelo i onima koji ih lijepo zamole. Ponekad služe Baba Yagi jer ona zna njihov jezik i zna kako komunicirati s njima.
U mnogim narodnim pričama čovjekov najstariji pomoćnik je ptica. Naši preci, Slaveni, obožavali su nebeske ptice i govorili da se nakon smrti čovjekova duša pretvara u takvu pticu ili leti na njoj u drugo kraljevstvo (drugi svijet) - Iriy Nebesny.


U starom Rimu, kad je car umro, orao je bio pušten da odnese njegovu dušu na nebo, u gornji svijet.
Mnogi slavenski bogovi imaju svoje krilate pomoćnike: Rod ima bijelog sokola (zaštitnika Rusije), Perun ima orla (zaštitnika vitezova), Mokoš ima patku (zaštitnika obiteljskog ognjišta i blagostanja), Veles ima proročka ptica Gamajun.


Do sada je bijela ptica slika mira na zemlji, slika čiste ljudske duše, slika čiste ljubavi i vjernosti. Jedna od najljepših slika ruskih bajki je princeza labud, jedno od najljepših obraćanja djevojci je bijeli labud, labud.


“Stariji su otišli, a kći je zaboravila što joj je naređeno; Posjela sam brata na travu ispod prozora, a ona je istrčala van, počela se igrati i prošetala. Guske-labudovi su doletjeli, podigli dječaka i odnijeli ga na svojim krilima.” (“Guske-labudovi”, ruska narodna priča)

Izvor "Rječnik bajki"

Sveto značenje bajke.

Bajka "Guske i labudovi" ima divno značenje - trebate pomoći drugima, a onda će se dobro vratiti istim. Općenito, u mnogim bajkama junak šeta cestama, spašava životinje, a onda mu svi odgovaraju istom mjerom. Ovdje treba shvatiti jednu važnu informaciju: postoji odgođeno dobro u svijetu. To znači da vam se vaša dobrota neće nužno vratiti ove minute, možda će vam pomoći mnogo godina kasnije, kada vam zatreba. I što je najvažnije, ne treba očekivati ​​da će vam se dobrotom uzvratiti - ljudima trebate pomoći samo tako.

GUSKE-LABUDI (igra)

U igri sudjeluje od 5 do 40 osoba.
Opis.
S jedne strane mjesta (dvorana) nacrtana je linija koja odvaja "štalu za guske", s druge strane - linija iza koje se nalazi "pašnjak". Od igrača biraju "pastira" i "vuka". Ostatak su "guske" i "labudovi". Oni stoje u redu u guščici. "Pastir" se nalazi sa strane "gusaka", "Vuk" je u sredini mjesta. “Pastir” kaže: “Guske-labudovi, hodajte dok ne vidite vuka!”

Sve "guske" i "labudovi" "lete na pašu", oponašajući ptice. Čim „pastir“ glasno kaže:
“Guske-labudovi, kući, sivi vuk je za gorom!”, bježe s “paše” u “guščar”, a “vuk” ih hvata do crte njihovog “guščara”. Uhvaćeni se prebroje i puste u svoje "stado" ili odu u "vučju jazbinu" i tamo ostanu dok ga ne zamijene. Igraju se s jednim "vukom" 2-3 puta, zatim biraju novog "vuka" i "pastira" od onih koji nisu uhvaćeni. U zaključku se navode najbolje "guske" (koje "vuk" nikada nije ulovio) i najbolji "vuk" (koji je uspio uloviti više "gusaka"). Ako je malo sudionika, igraju se dok se ne uhvate sve "guske".

Pravila.
„Guske“ smiju istrčati i vratiti se „guskama“ tek nakon riječi koje izgovori „pastir“. Tko prvi pobjegne smatra se uhvaćenim.
"Vuk" može uhvatiti samo nakon riječi "ispod planine" i samo do linije "guske". Djeca vole voditi razgovor između „pastira“ i „gusaka“ u ovoj igri: nakon riječi „za gorom vuk sivi“, „guske“ pitaju:
- Što on radi tamo?
“Pastir” odgovara: “Gricka guske!”
- Koji?
- Siva i bijela.
Nakon posljednjih riječi, "guske" trče kući u "ambar za guske".

Ova se igra može zakomplicirati uvođenjem drugog "vuka" u nju, postavljanjem prepreka u obliku klupa ("cesta") na putu kretanja "gusaka" i "labudova", uz koje trebate trčati ili skakati .
Vozač ima pravo uhvatiti one koji bježe samo do "kućne" linije; igrač uhvaćen iza crte ne smatra se uhvaćenim.