Який за характером сережа багрів-герой книги. Який за характером сережа багрів-герой книги Які події дитинства згадує сережа багрів


ПЛАН-КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ ЛІТЕРАТУРИв 7 класі

Тема: «Незабутній світ дитинства

у повісті С.Т.Аксакова «Дитячі роки Багрова-онука»

Цілі: 1) викликати стійкий читацький інтерес до творчості Аксакова, встановити духовний зв'язок письменника з башкирською землею;

2) переконати учнів, що дитинство – щасливий, але водночас відповідальний вік людської думки;

3) допомогти усвідомити моральний обов'язок перед батьками; прищеплення любові до природи, читання книг.

Оформлення уроку : виставка книг С.Т. Аксакова та відомих авторів про дитинство, виставка дитячих малюнків-ілюстрацій до творів про дитинство, тематична газета та музичний запис «Ностальгія» Ф.Гія, діафільм «Оленька квіточка».

Записи на дошці :

«Щаслива, щаслива незворотна пора дитинства! Як не любити і не плекати спогадів про неї? Ці спогади освіжають, підносять мою душу і служать для мене джерелом кращих насолод» (Л.Н.Толстой.)

«Характер людини формується саме у перші роки життя» (Ушинський.) Словник літературознавчих термінів:

Казка, нарис, оповідання, автобіографічна повість, епіграф, мистецтво, критика, герой-читач, трилогія-тетралогія.

Хід уроку.

На освітленому екрані - червона квіточка ( жива троянда). (слайд № 1) На тлі мелодії звучить фрагмент казки С.Т. Аксакова (стор. 28 казки «Червона квіточка»): «Ходить чесний купець, дивується… І, промовивши такі слова, він підійшов і зірвав квіточку».

Слово вчителя. Звичайно, ви всі дізналися фрагмент улюбленої казки, яка прийшла до нас з дитинства, «Червона квіточка». Книга ця повертає нас у незабутній світ «всіх почав початок», тому що кожна людина з ніжністю та повагою згадує початок свого життя, у кожній людині живе пам'ять про дитинство.

Крилов і Пушкін, Лермонтов і Толстой, Тургенєв і Чехов – багато письменників зверталися у творах до теми дитинства. А сьогодні ми знайомимося з творчістю чудової людини С.Т.Аксакова та її повістю «Дитячі роки Багрова - онука». «Незабутній світ дитинства в повісті С.Т.Аксакова «Дитячі роки Багрова-онука» - тема нашого уроку літератури.

Наш великий земляк Сергій Тимофійович Аксаков (Слайд №2) народився 1791 року в Уфі у старовинній дворянській родині. Його батько Тимофій Степанович був службовцем в Уфимському верховному суді. Мати була також із родини великого чиновника із села Зубове під Уфою. Марія Миколаївна відрізнялася розумом і освіченістю, прагнула культури, знань. Вона рано навчила сина грамоті, прищепила любов до читання. Дитинство Аксаков провів в Уфі та у родовому маєтку Ново-Аксаково Бугурусланського повіту Оренбурзької губернії. Навчався Аксаков у Казані, спочатку у гімназії, потім в університеті. Служив у Петербурзі у Комісії зі складання законів. Після чого переїхав до Москви і поряд із поетичною творчістю зайнявся театральними перекладами. У Останніми рокамижиття займався лише літературною творчістю.

Сергій Аксаков помер 1859 року. Похований у Москві.

Письменник дуже любив наш край, у багатьох своїх віршах оспівував природу Башкортостану. У дідуся Сергія Аксакова Степана Аксакова маєтку були в сучасних Кармаскалінському районі (село Старі Кіїшки, прозване ним Сергіївкою), Білебеївському (Надєдіно), Уфимському районах (Зубово), під Оренбургом (Ново – Аксаково).

Чільне місце у літературних працях Аксакова займає його автобіографічна проза.

Які автобіографічні твори ви вже відомі? (Л.Н.Толстой «Дитинство. Отроцтво. Юність», М.Горький. «Дитинство. У людях. Мої університети»).

Що таке автобіографічна повість? (Художній твір, заснований на особистих враженнях, думках, почуттях).

А що таке біографія? (Оповідь письменника про власне життя, заснований на реальних фактах біографії).

Чим автобіографія відрізняється від автобіографічної повісті? (В основі автобіографії лежать реальні факти життя письменника; в автобіографічній повісті особливу роль відіграє художня вигадка, хоча також важливі особисті почуття, враження письменника.)

А ось С.Т.Аксаков вважав: «Замінити дійсність вигадкою я не в змозі. Я пробував кілька разів писати вигадані події та вигаданих людей. Виходила досконала погань, і мені самому ставало смішно ... Я нічого не можу вигадати: до вигаданого у мене не лежить душа, я не можу брати в ньому живої участі».

С. Т. Аксаков теж написав трилогію: «Сімейна хроніка», «Дитячі роки…», «Спогади». (Слайд № 3) У книзі «Сімейна хроніка» він показує свого діда, батька та матір під прізвищем Багрови. А в книзі «Дитячі…» описує свої, часом уривчасті, спогади про своїх близьких, про Уфу, село Зубове, дорогі і знайомі нам місця. Аксаков так розповідав про задум твору: "Це має бути художнім відтворенням моїх дитячих років, починаючи з третього до дев'ятого року мого життя". У книзі дійсно описуються перші 10 років життя дитини, проведені Уфе і селах Оренбурзької губернії. Він дав герою своє ім'я – Сергій, а прізвище інше – Багров. У повісті Аксаков описав історію свого дитинства, а присвятив її онуці Олі, якій тоді було 10 років. Отже, ми сьогодні говоримо про дитинство Сергія Багрова і, виходить, самого Аксакова.

- Чи сподобалася вам повість? Які місця особливо сподобалися? А тепер дізнаємося, чи ви уважно читали твір. На екрані зображення. Ви повинні сказати, який епізод на них зображений. (Слайд №4).

Дитинство – це щось особливе. Давайте всі разом згадаємо слова Толстого про дитячі роки. («Щаслива, щаслива, незворотна пора дитинства! Як не любити і не плекати спогадів про неї? Спогади освіжають, підносять мою душу і служать для мене джерелом кращих насолод»). Чому ми дитинство називаємо найщасливішим моментом у житті людини? ( По перше, це найщасливіший і безтурботний час. По-друге, тебе оточують щире кохання та турбота найближчих і рідних людей.)

І ось одного разу «благодійна доля», як він потім напише, надіслала йому щасливий випадок. Який випадок? (Переказ уривка «Благодійна доля…»(стор.18-19) з розділу «Приїзд на постійне життя в Багрово» стор.155)

--- « Дитяче читаннядля серця та розуму» - так називалася серія дитячих книг, видана в двадцяти частинах у той час, коли жив письменник. Хлопчику ж дісталося не повне зібрання творів, а лише дванадцять книг. А як хлопчик сприйняв цей подарунок? (Хлопчик був дуже щасливий).

Прочитайте у тексті слова, що розповідають про це почуття хлопчика.

(Діти знаходять слова, що розкривають чуттєву душу героя: "о, щастя!", "Так зрадів, що мало не зі сльозами кинувся на шию старому", "не пам'ятаючи себе", "закричав", "боячись, щоб хтось не відібрав мого скарби», «забув все мене навколишнє», «я був точно як божевільний», «нічого не говорив», «не розумів, що мені кажуть», «не хотів іти обідати», «після обіду я знову схопив книжку і читав до вечора».)

А тепер знайдіть у тексті вираз, яким автор характеризує читання хлопчика. (Автор називає читання «шаленим»: «Зрозуміло, мати поклала край такому несамовитому читанню...»)

А як ви можете пояснити значення цього виразу після того, як прочитали цей уривок? (Збочене - значить, читання з великим захопленням. А я думаю, що це таке захоплення читанням, коли навіть нічого не чуєш навколо і не помічаєш. А я думаю, що це якісь піднесені почуття хлопчика.)

Ви правильно зрозуміли, хлопці, зробили правильний висновок, прочитавши про те, в якому стані був хлопчик, коли читав книжки. У словнику Ожегова слову «шалений» дається таке тлумачення: «Виступ - крайній ступінь збудження, пристрасті зі втратою самовладання». А це означає, що читання хлопчика і проходило у стані сильного збудження. А тепер прочитайте далі, з яким ще Сергієвим почуттям читав книги. («Я читав свої книжки із захопленням...»)

А тепер я хочу звернути вашу увагу на останні словатексту. (Хлопці читають: «У моєму дитячому розумі стався досконалий переворот, і для мене відкрився новий світ...»)

Як ви зрозуміли ці заключні слова? (Для хлопчика книги відкрили новий світ знань. Він дізнався багато чого з того, чого не знав раніше. Сергій був дуже допитливим, але багато ще не знав, а книги допомогли відкрити йому таємниці. У його розумі стався переворот - значить, він став розумнішим, освіченіше, досконаліше.)

А тепер я хочу з книги прочитати продовження цього уривка: «Я дізнався в «розміркуванні про гром», що таке блискавка, повітря, хмари; дізнався про утворення дощу та походження снігу. Багато явищ у природі, на які я дивився безглуздо, хоч і з цікавістю, отримали для мене сенс, значення і стали ще цікавішими...» Скажіть, хлопці, який повчальний висновок ви можете зробити для себе, прочитавши уривок із повісті Аксакова? (Я зробив висновок, яке велике значеннямає читання кожної людини. Хто багато читає, багато знає. Книга вірний друглюдину, вона багато чого вчить. А я згадала прислів'я, про яке ми говорили в першому класі: «Читання – найкраще вчення»)

З усіх дитячих потягів маленького Сергія найсильнішим була любов і пристрасть до читання. Ще в ранньому дитинстві Аксаков захопився читанням, чому сприяли прийняті в сім'ї спільні читання вечорами, він і йому віддається з несамовитою пристрастюВін читав різні перекладні книги, читав з цікавістю, багато вчив майже напам'ять. Важливо, що його дитяче читання складалося переважно з російських книг, коли на той час «панувала французька». Ще в дитинстві він познайомився і з творами знаменитих російських поетів XVIII століття. Російською мовою читав і казки Шехерезади. Казками зачитувався він до нестями і любив переказувати їх, вносячи цілі епізоди свого твору. Він у довгі зимові вечори слухає обдаровану оповідницю Пелагею, ключницю з кріпаків. У її казковому каталозі були всі російські казки, і безліч східних. Одну з них - «Червона квіточка» - Сергій не тільки вивчив напам'ять, а й сам казав її з усіма примовками, оханням і зітханням Пелагеї.Сергій «передражнював» її так добре, що всі домашні реготали. Але ніхто з них і не підозрював, що в хлопчику таїться воістину акторський талант. Розпалюючи уяву, він вигадує пригоди, подібні до вичитаних у книгах, і розповідає їх як достовірні, начебто з ними самими, що трапилися. Більше того, Сергій виступає навіть у змагання... з Шехерезадою, вставляючи в її казки події та епізоди власної фантазії. Коли Серьожа викрили у вигадках, він, спантеличений, переживав і дивувався. А ці «додавання» творила не звичайна дитяча уява, а творча фантазія, що прокидається в ньому. Рано прокидається в ньому і «непереборне, несвідоме бажання передавати іншим свої враження з точністю і ясністю очевидності, так, щоб слухачі отримали таке ж поняття про предмети, що описуються», яке він сам мав про них. Це бажання, таке важливе, необхідне майбутнього письменника, Сергій успадкував, мабуть, від матері, яка мала рідкісний дар слова.

Поміркуємо про те, яке місце посідали батьки у житті Сергія. Як у повісті проявляється характер батька? Чи може стати прикладом для сина? ( Батько – Тимофій Степанович, палко любив природу. Сергій теж був небайдужий до природи, і в цьому заслуга батька, м'якого за вдачею людини. Він розвинув у сина прихильність до полювання, риболовлі, спілкування з природою. "Батько давав мені знання", - говорив письменник.)

Хлопчика часто брали на полювання, рибалку. Такі хвилини він вважав за величезне щастя. Одного разу під час риболовлі Сергію вдалося зловити невелику плітку. Пізніше він напише про це так: «...Я весь тремтів, як у лихоманці, і зовсім не пам'ятав себе від радості. Я схопив свою видобуток обома руками і побіг показати її матері... Мати не хотіла вірити, щоб я міг сам зловити рибу, але, задихаючись і заїкаючись від гарячості, я запевняв її... що точно я витяг сам цю прекрасну рибку. Мати не мала прихильності до вуженя, навіть не любила його, і мені було дуже боляче, що вона холодно прийняла мою радість; а на велике горе, мати, побачивши мене в такому хвилюванні, сказала, що це мені шкідливо, і додала, що не пустить, поки я не заспокоюся ». (Цей уривок можуть переказати діти.)

У «Дитячих роках Багрова-онука» він розповів про перші радощі рибалки, які зазнав у дитинстві. «Вудіння просто звело мене з розуму! – писав він. – Я ні про що інше не міг ні думати, ні говорити…». (Стор. 29, 30, 149, 188). Про що мріяв маленький Сергійко, коли його мама не пускала з батьком та Євсєїчем? ( «Боже мій, - подумав я, - коли я великий, щоб проводити цілі дні з вудкою і Суркою на березі річки чи озера».)

У маєтку батька і діда в старому Аксакові, майбутній письменник мав можливість спілкування з природою, яку полюбив до самозабуття, пристрастився до риболовлі та полювання, рушничної та соколиної, до збирання грибів і ягід, до лову птахів. Навіть улітку, в спеку, в дощ – у будь-яку погоду, виходив він з дому з опущеним на майже не бачачі очі захисним козирком і годинами просиджував на березі Злодії в Абрамцеві з вудкою в руках. У Аксакова є навіть низка нарисів і розповідей про риболовлю та рушничне полювання – тоді в літературі це було вперше. Це «Записки про вужіння» і «Записки рушничного мисливця Оренбурзької губернії»)

Що ви можете сказати про взаємини Сергія з його матір'ю? Прочитаємо ліричні відступи про матір Сергійка. (Можна дати вивчити). (Немає сумнівів, що для Сергія мати була найдорожчою людиною. Вони мають прекрасні стосунки. Вони розуміли одне одного з півслова. Мама Сергія була привабливою для всіх оточуючих. Вона здійснює подвиг відданості та співчуття. Для Сергія вона стала рятівником, ангелом – охоронцем. З мамою у Сергія пов'язані найщасливіші дні в житті.

У дитячі роки формування письменника виняткову увагу приділила його мати Марія Миколаївна. Між ними встановилися рідкісні за довірливістю відносини. Мати поділяє і прикрощі, і радості свого сина, розсіює його сумніви, здивування, говорить із сином як з другом. Хлопчик ніжно-співчутливо прив'язується до матері. Зростає їх взаємна любовта розуміння один одного. Мати стає для Сергія найбільшим авторитетом, найулюбленішим і найдорожчим авторитетом у світі. Він ділиться з нею всім побаченим, усім почутим та пережитим. Самий близька людинау цьому світі – мати. Скільки б не було тобі років, тобі потрібна мама. Мама нас любить, дбає. Хлопці, давайте будемо уважні до матерів, піклується про них так, як Сергій Багров.

Батьки Сергія на все життя залишилися в його душі, пам'яті. Він пам'ятає їх, вдячний їм. Батьки – це найдорожче у житті. Тільки той гідний поваги, хто пам'ятає та шанує рід, своїх предків.

Які стосунки між братом та сестрицею?

Чим вам сподобалося в родині Багряних? У їхніх взаєминах? (Вони ввічливо звертаються один до одного. У їхньому спілкуванні є такі гарні висловлювання, як …Це сім'я дуже дружна. Мені запам'яталося, як….Герої поступливі, відверті один з одним, доброзичливі. У сім'ї тепла атмосфера)

Батьківщина, сім'я – це велике багатство. "Щасливий той, хто щасливий у себе вдома," - писав Толстой. Людина, яка виросла в добрій сім'ї, все життя дякує їй за радість. Аксаков ріс між людьми, що люблять і коханими, в хорошому середовищі. Він дуже любив дітей. Був чудовим батьком. Його діти згадували, що вони вдячні батькові за своє щасливе дитинство, що вони виросли серед людей, люблячих друзівдруга. У сім'ї Аксакова був незаперечний авторитет батька, взаємодовіра та взаємоповага, взаєморозуміння. У цій сім'ї ніколи не існувала проблема батьків та дітей. Бєлінський писав: «Ах, якби більше було таких батьків у нас у Росії, як старий Аксаков. Теми творів С.Т.Аксакова вічні: боротьба добра зі злом, кохання та неодмінне домашнє щастя – все це так актуально у наші смутні часи. Недарма президентом РБ цей рік оголошено роком сім'ї та зміцнення сімейних цінностей.

Добросердечність і щирість, які мати виховувала у Сергія, спонукали хлопчика співчувати підневільному становищу кріпаків. Згадаймо випадок на млині.(У багатому маєтку бабусі Параски Іванівни, Парашині, старостою був Миронович, якого Сергійко називав про себе "мужиком зі страшними очима". Оглядаючи разом з батьком млин, хлопчик спостерігав грубе ставлення Мироновича до старого - засипки та інших селян і відчував "внутрішнє тремтіння". Безліч питань виникало у свідомості Сергія: "За що страждає хворий дідок, що таке злий Миронович, яка це сила Михайлушка і бабуся") «…Я починав відчувати внутрішнє тремтіння. Яке змішання понять сталося в моїй голові!» - дивується Серьожа. Випадок на жнивах. «Невимовне почуття співчуття до працюючих з такою напругою сил, на сонячній спеці, охопило мою душу…»

«Дема, ночівля в чувашах, джерела, млин, старезний дідок – засипка і житнє поле зі жницями і жнецями, потім кожен предмет відокремився і з'ясувався, з'явилися темні місця, що не розуміються, або плями в цих картинах».

Випадок у народному училищі. «Він обурив ясну тишу моєї душі».

Осіння жнива (СТР. 153) « Я здивувався…»

Весняна оранка «Я здивувався…». Стр.204,211.

Як характеризують ці роздуми Сергію? (Ці випадки доводять, що Сергій живе складним внутрішнім життям. Його мучать питання, як і чому світ так улаштований. Одні багаті, одні жебраки.Спілкування з людьми дозволяло йому відчути нерівність між ними, породжувало думки про добро і зло. Чому Великодній кулічдля Багрових був набагато більше того, Яким розговлялися дворові? Улюблена мати, чиїм розумним судом звик Сергія повіряти свої враження та думки, ні-ні, та й обсмикне його: «Це не твоя справа»…)

«Голова моя була старша за мої роки», - нарікає Багров. Нарікає тому, що така «голова» позбавляла його дитячої безпосередності, відгороджувала його від однолітків. Ця розумна зрілість, що обганяє вік, виробила у Сергія звичку аналізувати власні почуттята думки. Він не лише живе враженнями. Він робить їх предметом аналізу, хлопчик піддає свої переживання самоаналізу, намагається змінити себе. Аксаков приводить нас до думки, що формування характеру відбувається через подолання складних життєвих ситуацій.

Багров пізніше згадує, що все побачене призводило до «змішування понять», робило «якийсь розлад у моїй голові», обурювало «ясну тишу моєї душі». Але саме зовнішні враження стали для Сергія тими, за його висловом, уроками, які вплинули формування його характеру. Потік вражень влився в відкриту світовідушу дитини, спостережливої, схильної до самоаналізу і самокритики, і це злиття дало сприятливі результати.

Внутрішній світ дитини не розколюється, не розпадається. Сергій намагається свої сумніви заглушити у спілкуванні з природою. Природа стає джерелом душевного здоров'я дитини.

Найбільшим достоїнством «Дітинства» Толстой вважав розлиту у книзі любов до природи, поезію природи. Почуття природи прийшло до хлопчика, героя книги, під час першої весни в селі і склалося під впливом батька його Олексія Степановича Багрова та дядька Євсєїча.

Яким бачиться весняна природа Сергій? Чому саме «перша весна на селі»? (До цього Сергій не бачив настання весни на селі.)

– Як ви вважаєте, чи це важливо для нас, читачів? (Звичайно, перше сприйняття завжди гостріше, яскравіше, несподіваніше, надовго запам'ятовується)

– Знайдіть у тексті, яке враження справляло на Сергія настання весни. (Наближення весни у селі … Я відчував ніколи не випробуване мною, особливе хвилювання.)

– Що посилювало хвилювання Сергія? (Розмова про весну з Євсєїчем та з батьком)

– Знайдіть слова, які передають загальне захоплення батька, Євсєїча та Сергія приходом весни.

(Радувались як мисливці)

– Чому батько, Євсєїч та Сергій по-іншому (з радістю) сприймали все навколо? (Вони чекали з нетерпінням приходу весни, і тому зміни навколо них тільки тішили)

Які картини природи хочеться особливо відзначити у повісті? (Дема, переправа через Білу, льодохід на Білій, природа в Сергіївці, озеро Кіїшки.Виразне читання уривків про природу. Можна дати напам'ять.)

Переживання природи Сергій віддається з такою силою та душевною самовіддачею, що це навіть лякає матір. У свою любов до природи хлопчик вкладає не тільки пристрасть, а й талант натураліста, яким він безперечно мав: він встановлює прикмети наближення весни, допитливо спостерігає, як в'ють гнізда та вирощують потомство птиці.

Хлопчик помічає кожну дрібницю, дає простір своєї дитячої фантазії.

Оживаючі під весняним сонцем береги річки, з різного роду дичиною,

плаваючі качки і зграї птахів, яких батько і Євсєїч знали по

Саме в цей період хлопчик відчув те злиття з природою,

яке так характерне для письменника Аксакова: "Наприкінці фоміного тижня

почалася та чудова пора, яка не завжди є дружньо, коли природа,

прокидаючись від сну, починає жити повним, молодим, квапливим життям: коли все переходить у хвилювання, рух, у звук, у колір, у запах. Нічого тоді не розуміючи, не розбираючи, не оцінюючи, жодними іменами не називаючи, я сам почув собі нове життя, Став частиною природи, і тільки в зрілому віці, свідомих спогадів про цей час свідомо оцінив всю його чарівну красу, всю поетичну красу.

Багато своїх віршах письменник оспівував природу Башкортостану, захоплювався її красою.Увага на екрані. (Слайди з картинками природи Башкортостану). Хіба дивно, що письменник так красиво описав природу наших країв і написав такі рядки: (Заучування вчителем уривка з вірша «Послання до села»).

Отже, ми прощаємось із Сергійком.Сергія чекає вступу до гімназії. Напередодні цієї найважливішої події у його житті і припиняється оповідання. Дитинство скінчилося, на порозі – юність. І цей поріг готується переступити виросла на наших очах духовно і морально, змужніла людина!

Яким ви запам'ятаєте Сергія Багрова – Аксакова? (У Сергія добре серце. Він чуйний, вразливий, вміє шкодувати, співчувати оточуючим. Він розумний, спостережливий, вміє думати, аналізувати свої вчинки, страждати через них. Для Сергія дуже важлива сім'я. Він любить і поважає та любить своїх близьких, щасливий у спілкуванні з ними. Батько є прикладом для хлопчика. Сергій сердитий і добрий любить і розуміє тварин, вони його друзі. Дуже трохи він по відношенню до природи, захоплено сприймає її, помічає будь-яку дрібницю, фантазує. Сергій приваблює своєю щирістю, душевною простотою, своєю любов'ю до інших. Герой невпинно стежить сам за собою, вміє аналізувати свої вчинки, страждає через них.)

Якою людиною Сергійко, якщо збереже в душі всі ці теплі спогади?

Узагальнююче слово вчителя. Все починається з дитинства. Ми приходимо в цей світ із чистим серцем, із відкритою душею. Якщо людина зможе втримати цю чистоту, то все навколо неї буде світлим, ясним. І оточуючі, відчуваючи це тепло, будуть добрішими і м'якшими.

Добре і чесне життя прожив Аксаков. Будучи не таким багатим, Аксаков завжди був готовий допомогти нужденним. Підтримував коштами Гоголя, допомагав Бєлінському.

І такими ж гідними виросли його діти: Костянтин та Іван – літератури, Григорій – Губернатор Уфимської губернії. Внучка Ольга Григорівна Аксакова заснувала перший у санаторій – кумисолікарню для туберкульозних хворих.

Творчість Аксакова кличе нас до пізнання Росії, до добра, осмислення себе на рідній землі. Книжка «Дитячі роки Багрова онука» - це гімн батькам, гімн природі рідного краю, гімн щасливому дитинству. Прекрасний світ дитинства Сергій Багрова. Дитинство його сповнене щастям, розумінням, любов'ю. Дуже хочеться, щоб ви також були щасливими дітьми. Нехай ваше дитинство не затьмарять лиха, хвороби, війни. Нехай у вашій оселі буде тепло, затишно. Будьте гідними синами та дочками! І як заповідь нам звучать слова сина С. Т. Аксакова Івана:

Не дай душі твоїй забути,

чим сили в юності кипіли,

І замість блага, замість мети

Одне прагнення полюбити.

Звичка – зло. Одним втомленим

Відрадний дух її порожній.

Прагнучи, не будь задоволений малим

І не мирись своєю душею!

Домашнє завдання. Написати твір «Чим мені близький Сергій Багров?»

Повість " Дитячі роки Багрова-онука " , створена пером Аксакова, є твір, який дуже впливає формування у 19 столітті (у 50-х роках) нового жанру вітчизняної літератури - повісті про дитинстві, що є автобиографической. Опишемо коротко історію створення цієї повісті.

Історія створення твору

У 1854 році, 26 серпня, Сергій Тимофійович говорить своїй улюблениці-онуці про те, що наступного дня народження надішле їй книжку, де буде розказано "про весну молоду", "про метеликів красивих", "лісового Ведмедика", і що цю книжку дівчинка Оля читатиме цілий день.

Через два роки, вітаючи внучку з днем ​​народження, письменник повідомляє, що обіцяний твір вийшов зовсім не таким, як планувалося, і вийде дай боже ще через рік. Задум Аксакова значно розширився, і в результаті вийшов текст, який розповідає про роки його дитинства, людські долі минулого.

Ви запитаєте, яке ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука?". Відповіді це питання присвячена наша стаття. З неї ви дізнаєтеся не тільки про те, як звали головного героя, але і про його характер, трансформацію особистості. Розкажемо про все по порядку.

Історія Сергія

Ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука" - Сергій. Історія цієї дитини є світом, який був побачений його очима і наповнений переживаннями хлопчика. С. Т. Аксакову вдалося дивним чином передати особливості світосприйняття свого юного героя через призму дорослої людини, що пізнала життя, оскільки у творі Багрів-онук є одночасно і оповідачам, і головним героєм. Він не просто згадує своє дитинство, але при цьому намагається відтворити відчуття хлопчика Сергія та дорослого, співвіднісши їх у часі. Автор повісті ніби озирається назад, передаючи дитячі враження, але водночас оцінює багато з висоти життєвого досвіду, прожитих років.

Аксаков вперше у вітчизняної літературияк головний персонаж представив подорожуючого і в дорозі дитини, що міркує, приділив значне місце переживанням, що супроводжували в дорозі Сергію Багрова. Головний геройзгадує дитинство, проведене ним в Уфі, а також у кількох селах, що становили у родини Багрових "родову отчину".

"Дорога до Парашина": характеристика хлопчика

У "Дорозі до Парашина" автор наділяє такими рисами ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука". "Хто він, цей Сергій?" - Запитайте ви. Відповідаємо. Це маленький хлопчик, який цікавий, цікавий, вся дорога йому цікава заздалегідь. Він відчуває подив, здивування, навіть потрясіння від того, що побачив, оскільки все відбувається з дитиною вперше. Хлопчик відчуває радість та задоволення, і саме цей стан стає визначальним, головним у дорозі. У першій подорожі таким чином перед нами постає герой, відкритий для сприйняття всього нового, все його захоплює, дивує. Крім хвилюючих вражень, він не має інших думок. Така гарна дорога, що дивиться у майбутнє лише з надією герой повісті "Дитячі роки Багрова-онука".

"Зимова дорога в Багрові": характеристика головного героя

По-іншому зображує автор хлопчика на чолі під назвою в Багрово". Осінь і зима проходять між цими двома подорожами. Минулий час був наповнений різноманітними подіями, як сумними, так і радісними. Мета його - відвідати дідуся, який вмирає, і цей факт дуже засмучує головного героя, в ньому ще живі сумні спогади про дні, проведені в Багрові з сестрою без батьків, Герой Сергій з цієї подорожі може бути охарактеризований таким чином: з його сприйняття зникли цікавість, здивування, але залишилися тривога і страх, які стають основою для виникнення віри в передчуття.Мандрівник цей - втомлений від дороги, дратівливий, злий, що вкладає своє роздратування в характеристику навколишніх предметів та явищ.

Сергію в першій поїздці хотілося подорожувати, а в другій він відчув закінчення шляху з полегшенням і радістю, відчував у той же час змученим і розбитим.

Загальна характеристика внутрішнього світу

Аксаков розповів з повною правдивістю про те, що було в дитинстві їм пережито, починаючи від перших відчуттів і закінчуючи цілою гамою різних почуттів. Навіть ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука" автор взяв своє, наголошуючи на тому автобіографічність твору. Хоча в тексті, безумовно, є і вигадка. Так, ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука" слід вважати лише наполовину автобіографічним, оскільки прізвище автор змінив.

До внутрішнього світу дитини письменник виявляє велику цікавість. Він стежить з пильною увагою за розвитком у хлопчику душевних рухів, включаючи найменші. Розумна зрілість, що обганяє вік, виробила у головного героя звичку аналізувати свої думки та почуття. Він живе не лише враженнями. Вони є предметом аналізу хлопчика, який підшукує відповідні поняття та тлумачення та закріплює ці враження у своїй пам'яті. Коли маленькому Сергію це не вдається, Багров згадує, що подорослішає, приходить на допомогу. Таким чином, протягом усього твору чути два різні голоси.

Розвиток особистості хлопчика

Поглиблюються, розширюються знання про світ. Це призводить до того, що хлопчика все частіше відвідує бажання його практичного освоєння. Потреба праці прокидається у ньому. Починає захоплюватися Сергія принадами робіт на полі, але помічає він і те, якими страшенно важкими часом бувають будні кріпаків. Подорослішаючий герой не тільки співчуває, але стверджується в думці про святість і важливість праці, в тому, що набагато спритніше і майстерніше заможних верств населення селяни, оскільки можуть робити те, чого не вміють інші.

Сергій, переживаючи існуючу дисгармонію зовнішнього світу, приходить до розуміння власної недосконалості. У хлопчику прокидається критичне ставлення себе. У його душі "ясна тиша" замінюється пошуками виходу, сумнівами.

Оповідання у творі закінчується напередодні вступу Сергія до гімназії. Скінчилося дитинство. Зображення людини, яка дорослішає, зі своїм духовно-емоційним і подієвим світом, що якісно і безупинно змінюється, - це основний пафос цього твору.

Тепер ви знаєте ім'я героя повісті "Дитячі роки Багрова-онука" та характерні рисийого особи. Твір це дуже цікаво. Радимо прочитати його в оригіналі та ближче познайомитися з цим хлопчиком.

"Дитячі роки Багрова-онука" – автобіографічний твір Сергія Аксакова. У цій книзі письменник розповідає про своє дитинство, проведене на Південному Уралі. Перші книги, прочитані майбутнім письменником, перші радощі та прикрощі — про все це розказано у творі "Дитячі роки Багрова-онука". Короткий зміст роману викладено у статті.

про автора

Дуже мало вигадки у книзі "Дитячі роки Багрова-онука". Короткий зміст раннього періоду біографії письменника майже повністю відповідає стислому викладу цього художнього твору. Щоправда, у романі, звісно, ​​відбито як події, а й емоції, почуття майбутнього прозаїка.

Нерідко повістю називають книгу "Дитячі роки Багрова-онука". Жанр цього твору – виховний роман. Втім, назвати "Дитячі роки" Аксакова повістю не така вже й груба помилка.

Цей твір зайняв історія російської словесності важливе місце. Немає значення, роман це чи повість. "Дитячі роки Багрова-онука" отримали захоплений прийом як у читачів, так і критиків. Останні підкреслювали новизну форми, і навіть внесок, який вніс Аксаков у розвиток російської жанрової прози. Цей письменник, поряд із Миколою Гоголем та Іваном Тургенєвим, за словами Льва Толстого, ще раз довів, що російська художня думка здатна знаходити нові форми і не завжди вкладається у традиційні жанрові рамки.

Автор виховного роману "Дитячі роки Багрова-онука", короткий змістякого викладено нижче, народився 1791 року. Рідним містом його була Уфа. Батько майбутнього письменника служив прокурором земського суду. Мати була жінкою розумною, владною. Дочка генерал-губернатора Уфимського намісництва провела дитинство та юність серед чиновників і здобула непогану на той час освіту.

Дитинство Сергія Аксакова пройшло у родовому маєтку, розташованому в Оренбурзькій губернії. Назва твору, про який йдеться у сьогоднішній статті, з'явилася невипадково. Дід майбутнього письменника вплинув формування світогляду свого онука.

Історія написання

Над автобіографічною трилогією Аксаков почав працювати у сорокові роки. "Сімейні хроніки" спочатку публікувалися частково. Перший уривок з'явився в 1846 на сторінках літературного журналу "Москвитянин", а потім регулярно опублікувалися наступні частини автобіографічного твору. Заключною частиною стали "Спогади". Другий і найвідоміший - "Дитячі роки Багрова-онука".

Короткий зміст казки "Червона квіточка" відомий кожному з ранніх років. Але чи всі знають про те, що російська історія красуні та чудовиська вперше з'явилася саме у складі роману, який розповідає про дитинство письменника? Казку розповіла одна з героїнь - ключниця Пелагея. Надалі "Оленька квіточка" не раз виходила до друку окремо, а потім і стала найвидавнішим твором Сергія Аксакова.

Ранні спогади

Про що розказано у романі "Дитячі роки Багрова-онука"? Сюжету у цьому творі як такого немає. Це зібрання спогадів, у перших розділах книги досить ранніх, що належать мало не до дитинства героя.

З пам'яті людини нерідко випливають картини, які вона, здавалося б, не може пам'ятати. Це і з персонажем Аксакова. Він запевняє рідних у тому, наприклад, що добре пам'ятає момент розлучення з годівницею. Батьки не вірять йому, вважаючи, що все це колись він чув від матері або від тієї ж годівниці, а потім прийняв власні спогади. Все ж таки в книзі "Дитячі роки Багрова-онука" Аксаков у передмові попереджає, що все розказане - не вигадка, а факти, в яких не варто сумніватися.

Хвороба

Ранні спогади героя пов'язані з важкою недугою. Сергій у дитинстві часто хворів, а одного разу батьки ледь не втратили його. Протягом тривалої хвороби матері – Софії Миколаївні – неодноразово говорили родичі про те, що слід змиритися із швидкою смертю дитини. Але подібні висловлювання жінка сприймала в багнети. Вона, як і раніше, робила все, щоб позбавити сина хвороби, і дії її здавалися навколишнім нерідко безглуздим.

Батьки Сергія вирішили, що його одужанню сприяють довгі подорожі. Але одного разу під час однієї з поїздок хлопчикові стало так погано, що довелося зробити зупинку. Його поклали на високу траву, де він пролежав кілька годин. А після цієї подорожі хлопчик одужав. Як було зазначено, автобіографічним твором є роман " Дитячі роки Багрова-онука " . Аксаков, як і його герой, у дитинстві дуже хворів і вижив, можливо, завдяки любові та турботі матері.

Перша прочитана книга

Герой читати навчився так рано, що й не пам'ятав, коли вперше в руках опинилась книга. Після хвороби він став доволі сприйнятливим, нервовим хлопчиком. Єдиним заняттям, яке привносило до його душі спокій, стало читання. Першою книгою є та, що подарував йому сусід Анічков. Називалася вона "Дитяче читання для серця та розуму". Це була єдина його книга, і невдовзі він її вивчив напам'ять.

Перше розставання з батьками Сергію довелося пережити у віці чотирьох років. Мати вирішила, що захворіла на сухоти, а тому разом із батьком вирушила до Оренбурга до відомого лікаря. Дітей вони відвезли до Багрового. Кілька місяців довелося Сергію та його сестрі провести далеко від рідного дому.

Багрове

Дід, як було зазначено, вплинув на майбутнього письменника величезний вплив. Однак далеко не приємні спогади залишив він у пам'яті центрального персонажа роману "Дитячі роки Багрова-онука". Головні герої у творі показані очима маленького хлопчика. Він шалено любить свою матір, поважає батька, але його лякають родичі, з якими він змушений перебувати в одному будинку протягом кількох місяців.

Дід виявився досить суперечливою людиною. Іноді довго розмовляв із Сергієм та його сестрою, але часом бував похмурий і мовчазний. Крім того, хлопчик одного разу став свідком неприємної сцени: старий шалено тупав ногами і голосно поганословив. Чим був викликаний цей гнів, хлопчик не знав, але ставився до дідуся з недовірою.

Серед дорослих стосунки були непростими. Мати хлопчика недолюблювали у ній батьків батька. Вважали її зарозумілою, зарозумілою, а самого Серьожа - "маминим синком". Якось у Багрово приїхали двоюрідні сестри, і хлопчик остаточно усвідомив, що до нього та його сестри в цьому будинку ставляться аж ніяк не прихильно. Ці дівчатка були тут "свої", вони були оточені любов'ю, ласкою, їм навіть чай робили солодше.

Знов в Уфі

На відміну від родичів батька, брати матері справили на Сергій позитивне враження. Він познайомився з ними після повернення додому. Сергій та Олександр несли військову службу у драгунському полку. На кілька місяців вони приїхали у відпустку, з першого погляду хлопчик полюбив їх обох. Вони були гарні, молоді, ласкаві та веселі, а головне, багато цікавого розповідали своєму племіннику. Про те, що таке поезія, Сергій дізнався саме від них.

Хлопчик був щасливий знову поринути у звичне середовище. У будинку діда до дітей у останні тижніїх перебування стали ставитися лагідніше. Але все ж таки вони, а насамперед Сергій, були раді поверненню в уфимський будинок.

Сім'я Сергія жила порівняно небагато. Проте саме у будинку його батьків проводились незабутні свята. Мати власноруч готувала мигдальне печиво, і спостерігати за цим процесом було одним із улюблених занять хлопчика. Він з нетерпінням чекав на появу цих ласощів на святковий стіл, насамперед тому, що йому приємно було слухати похвали, які вимовлялися на адресу Софії Миколаївни.

Перший учитель

Брати матері, втім, мали пряме відношення до однієї з неприємних подій у дитинстві головного героя. Дізнавшись про те, що хлопчик не вміє писати, вони почали його жорстоко дражнити, у результаті той накинувся на них із кулаками. Сергій був покараний, провів кілька годин у кутку. А потім так перечувався, що знову захворів.

Уся ця історія, звісно, ​​закінчилася загальним примиренням. А після одужання Сергія батьки найняли вчителя, який і почав йому давати уроки листа. Але тут не обійшлося без неприємних відкриттів. Якось хлопчик вирушив до училища, де працював педагог. Вдома вчитель був із Сергієм досить ласкавим. У навчальному закладі ця людина поводилася зі своїми підопічними дуже жорстоко.

Сергіївська пустка

Так батько хлопчика назвав придбані землі. Сергій, звичайно, цим дуже пишався, а незабаром дізнався про те, що наступного літа вони проведуть у новому селі. Від батька він успадкував любов до природи. Його не засмучував у Сергіївці недобудований, необжитий будинок, але дуже тішила участь у збройовому полюванні, вид мальовничого озера Кіїшки та інші деталі сільського побуту.

Після сільського життя Серьожину любов до уфимського будинку пройшла. Відтепер тут його радувала лише можливість годинами читати. Після повернення з села хлопчик почув про подію, що відбулася, яка згодом набула в історії Росії чимале значення, — про смерть Катерини II і сходження на престол Павла.

Знов у Багрові

Якось прийшла звістка про хворобу дідуся. Сім'я знову вирушає в дорогу. Сергій встиг попрощатися з дідусем, але той уже не міг розмовляти. Старий не плакав і не кричав – він був паралізований. Хлопчика неприємно здивувала поведінка рідні. Тітки падали в ноги батькові Сергію – як новому господареві. За столом всі голосно плакали, наче напоказ, але при цьому їли з великим апетитом.

Останні роки дитинства

Після того, як батько Сергія став власником Багрова, він пішов у відставку. Вся родина переїхала до села, яке колись так не сподобалося Сергію. Головний герой відрізняється незвичайною спостережливістю, здатністю до співчуття — тим, що, мабуть, згодом допомогло й Аксакову стати однією з найбільших російських письменників.

Його герой Сергій - типовий представник поміщицького роду. У перші дні життя в Багрові він відчуває співчуття щодо бабусі, яка нещодавно втратила чоловіка. Але незабаром він бачить, як вона жорстоко поводиться з дворовими. Керівництво було складовою поміщицького побуту, цим тоді нікого не можна було здивувати. Сергій відрізнявся дивовижною чіткістю та здатністю формувати власну, незалежну ні від кого думку. Жорстокість до дворових, яку так часто виявляла бабуся, відвернула хлопчика від неї.

У Багрові Сергій вперше оцінив красу зимового пейзажу. Саме тут він дізнався про те, що таке справжня весна. У селі, яке дісталося його батькові від діда, він почув казку про дочку купця, яка за свої мрії про квіточку оленьенько поплатилася свободою. У родовому маєтку пройшли останні дитячі роки Багрова-онука. А потім настав новий період його життя — вступ до гімназії, свіжих вражень, нових знайомих, словом, юнацтва...

Сергій Тимофійович Аксаков. Дитячі роки Багрова-онука

Переповіла Г. В. Зикова

У книзі, по суті мемуарної, описуються перші десять років життя дитини (1790-ті рр.), проведені в Уфі та селах Оренбурзької губернії.

Все починається з безладних, але яскравих спогадів про дитинство і раннє дитинство - людина пам'ятає, як її забирали від годувальниці, пам'ятає довгу хворобу, від якої він мало не помер, - одного сонячного ранку, коли йому стало легше, дивної форми пляшку рейнвейну, висюльки соснової смоли у новому дерев'яному будинку і т.д. Найчастіший образ – дорога: подорожі вважалися ліками. (Докладний опис переїздів у сотні верст – до рідних, у гості тощо – займає більшу частину «Дитячих років».) Одужує Сергій після того, як йому стає особливо погано у великій подорожі і батьки, змушені зупинитися в лісі, постлали йому ліжко у високій траві, де він і пролежав дванадцяту годину, не в змозі поворухнутися, і «раптом точно прокинувся». Після хвороби дитина відчуває «почуття жалості до всього, хто страждає».

З кожним спогадом Сергія «зливається постійна присутність матері», яка його виходила і любила, можливо тому, більше за інших своїх дітей.

Послідовні спогади починаються із чотирирічного віку. Сергій з батьками та молодшою ​​сестрою живуть в Уфі. Хвороба «довела до крайньої сприйнятливості» нерви хлопчика. За розповідями няньки, він боїться мерців, темряви та ін. (різноманітні страхи мучитимуть його і далі). Читати його навчили так рано, що він навіть не пам'ятає про це; книга в нього була лише одна, він знав її напам'ять і щодня читав уголос сестрі; так що коли сусід С. І. Анічков подарував йому «Дитяче читання для серця та розуму» Новікова, хлопчик, захопившись книгами, був «точно як схиблений». Особливе враження справили на нього статті, що пояснюють грім, сніг, метаморфози комах тощо.

Мати, змучена хворобою Сергія, боялася, що сама захворіла на сухоти, батьки зібралися в Оренбург до хорошого лікаря; дітей же відвезли до Багрового, до батьків батька. Дорога вразила дитину: переїзд через Білу, зібрана галька і скам'янілості - «штуфи», великі дерева, ночівлі в полі і особливо - риболовля на Демі, яка відразу звела хлопчика з розуму не менше читання, вогонь, здобутий кремнем, і вогонь скіпки, джерела тощо. Цікаво все, навіть те, як налипала земля до колес і потім відвалювалася від них товстими пластами. Батько радіє всьому цьому разом із Сергійком, а кохана мати, навпаки, байдужа і навіть гидлива.

Зустрічені в дорозі люди не тільки нові, а й незрозумілі: незрозуміла радість родових багрівських селян, які зустріли родину в селі Парашині, незрозумілі відносини селян із «страшним» старостою тощо; дитина бачить, між іншим, жнива у спеку, і це викликає «невимовне почуття співчуття».

Патріархальне Багрове не подобається хлопчику: будинок маленький і сумний, бабуся і тітонька одягнені не краще за слуг в Уфі, дід суворий і страшний мати, але й батька, їхні стосунки з онуком раптово та різко змінилися). Дітей гордої невістки, яка «нехтувала» Багровим, не люблять. У Багрові, до того негостинному, що навіть годували дітей погано, брат і сестра прожили з лишком місяць. Сергій розважається, лякаючи сестру розповідями про небувалі пригоди і вголос читаючи їй та своєму улюбленому «дядьку» Євсєїчу. Тітонька дала хлопчику «Сонник» і якийсь водевіль, що сильно вплинули на його уяву.

Після Багрова повернення додому так подіяло на хлопчика, що він, знову оточений спільним коханням, раптом подорослішав. У будинку гостить молоді брати матері, військові, які закінчили Московський університетський шляхетний пансіон: від них Сергій дізнається, що таке вірші, один з дядьків малює і вчить цього Сергія, чому здається хлопчику «вищою істотою». С. І. Анічков дарує нові книги: «Анабасис» Ксенофонта та «Дитячу бібліотеку» Шишкова (яку автор дуже хвалить).

Дядьки та приятель їхній ад'ютант Волков, граючи, дражнять хлопчика, між іншим, за те, що він не вміє писати; Сергій ображається всерйоз і одного разу кидається битися; його карають і вимагають, щоб просив прощення, але хлопчик вважає себе правим; один у кімнаті, поставлений у кут, він мріє і, нарешті, хворіє від хвилювання та втоми. Дорослі засоромлені, і справа закінчується примиренням.

На прохання Сергія його починають вчити писати, запросивши вчителя з народного училища. Одного разу, мабуть, за чиєюсь порадою, Сергієві посилають туди на урок: грубість і учнів і вчителі (який був такий ласкавий з ним удома), прочуханка винних дуже лякають дитину.

Батько Сергія купує сім тисяч десятин землі з озерами та лісами і називає її «Сергіївською пусткою», чим хлопчик дуже гордий. Батьки збираються до Сергіївки, щоб лікувати матір башкирським кумисом, навесні, коли розкриється Біла. Сергій не може думати ні про що інше і з напругою стежить за льодоходом та розливом річки.

У Сергіївці будинок для панів недобудований, але радує навіть це: «Вікон і дверей немає, а вудки готові». До кінця липня Сергій, батько і дядько Євсєїч вудять на озері Кіїшки, яке хлопчик вважає своїм власним; Сергій вперше бачить рушничне полювання і відчуває «якусь жадібність, якусь невідому радість». Літо псують лише гості, щоправда нечасті: сторонні, навіть ровесники, обтяжують Сергія.

Після Сергіївки Уфа «охолонула». Сергій розважає тільки новий подаруноксусіда: зібрання творів Сумарокова та поема «Росіада» Хераскова, яку він декламує та розповідає рідним різні вигадані ним самим подробиці про улюблених персонажів. Мати сміється, а батько непокоїться: «Звідки це все в тебе береться? Ти не зробися брехуном». Надходять звістки про смерть Катерини II, народ присягає Павлу Петровичу; дитина уважно слухає який завжди зрозумілі йому розмови стурбованих дорослих.

Приходить звістка про те, що дідусь помирає, і сім'я одразу збирається у Багрові. Сергій боїться бачити вмираючого дідуся, боїться, що матуся від цього занедужає, що взимку вони замерзнуть у дорозі. У дорозі хлопчика мучать сумні передчуття, і віра у передчуття укорінюється відтоді у ньому протягом усього життя.

Дідусь помирає за добу після приїзду рідних, діти встигають попрощатися з ним; «всі почуття» Сергія «пригнічені страхом»; особливо вражають його пояснення няньки Параші, чому дід не плаче і не кричить: він паралізований, «дивиться на всі очі та тільки губами ворушить». «Я відчув всю нескінченність борошна, про яку не можна сказати оточуючим».

Поведінка багрівської рідні неприємно дивує хлопчика: чотири тітки виють, впавши в ноги братові - «справжньому господареві в будинку», бабуся підкреслено поступається владою матері, а матері це гидко. За столом усі, крім Матері, плачуть та їдять із великим апетитом. І тоді ж, після обіду, у кутовій кімнаті, дивлячись на незамерзаючий Бугуруслан, хлопчик уперше розуміє красу зимової природи.

Повернувшись до Уфи, хлопчик знову переживає потрясіння: народжуючи ще одного сина, мало не вмирає мати.

Ставши господарем Багрова після смерті діда, отець Серьожі виходить у відставку, і родина переїжджає до Багрового на постійне життя. Сільські роботи (молотьба, косьба та ін.) дуже займають Сергія; він не розуміє, чому мати та маленька сестра до цього байдужі. Добрий хлопчик намагається шкодувати і втішати бабусю, що швидко одряхліла після смерті чоловіка, яку він до того, по суті, не знав; але її звичай бити дворових, дуже звичайне в поміщицькому побуті, швидко відвертає від неї онука.

Батьків Сергія кличе у гості Параска Куролесова; батько Сергія вважається її спадкоємцем і тому ні в чому не суперечить цій розумній і добрій, але владній і грубуватій жінці. Багатий, хоч і трохи незграбний будинок вдови Куролесової спочатку здається дитині палацом з казок Шахерезади. Потоваришувавши з матір'ю Сергія, вдова довго не погоджується відпускати сім'ю назад у Багрове; тим часом метушливе життя в чужому будинку, вічно наповненому гостями, втомлює Сергія, і він з нетерпінням думає про вже милого йому Багря.

Повернувшись у Багрове, Сергій уперше в житті в селі по-справжньому бачить весну: «я […] стежив за кожним кроком весни. У кожній кімнаті, чи не в кожному вікні, були в мене помічені особливі предмети або місця, по яких я робив свої спостереження…» Від хвилювання у хлопчика починається безсоння; щоб він краще засинав, ключниця Пелагея розповідає йому казки, і між іншим - «Червона квіточка» (ця казка вміщена в додатку до «Дитячих років…»).

Восени на вимогу Куролесової Багрови гостить у Чурасові. Батько Сергія обіцяв бабусі повернутися до Покрови; Куролесова не відпускає гостей; в ніч на Покрові батько бачить страшний сон і вранці отримує звістку про хворобу бабусі. Осіння дорога назад важка; переправляючись у Симбірська через Волгу, сім'я мало не потонула. Бабуся померла в самий Покров; це страшно вражає і Сергіного батька, і примхливу Куролесову.

Наступної зими Багрови збираються до Казані, помолитися тамтешнім чудотворцям: там ніколи не був не тільки Сергій, а й його мати. У Казані припускають провести не більше двох тижнів, але все складається інакше: на Сергія чекає «початок найважливішої події» в його житті (Аксакова віддадуть у гімназію). Тут закінчується дитинство Багрова-онука і починається юність.

Джерело: Всі шедеври світової літератури короткому викладі. Сюжети та характери. Російська література XIXстоліття / Ред. і сост. В. І. Новіков. - М.: Олімп: ACT, 1996. - 832 с.

Список літератури

Для підготовки даної роботи було використані матеріали із російського сайту internet

Схожі роботи:

  • Аксаков Сергій Тимофійович

    Доповідь >> Біографії

    Аксаков Сергій Тимофійович(1791-1859) Знаменитий російський письменник. Син старовинного дворянського роду, Аксаков, безперечно, ... . “Сімейна хроніка” отримала своє продовження у “ Дитячих роках. Довгий ряд другорядних літературних праць.

  • Аксаков

    Доповідь >> Література та російська мова

    Культури помітне місце займає Сергій Тимофійовичтворів « Дитячі роки«Сімейна хроніка», «Записки про... . Це його дочці присвятив Сергій Тимофійовичсвою книгу « Дитячі роки. Про Григорія Сергійовича відомо...

  • Аксаков С.Т.

    Твір >> Література та російська мова

    АксаковС.Т. Аксаков Сергій Тимофійович 20.9 (1.10).1791, Уфа, ... книгах "Сімейна хроніка" (1856) та " Дитячі роки(1858), написаних на основі спогадів... на історію трьох поколінь сім'ї Багряних, Аксаковвідтворив у них поміщицький...


  • то одна з трьох автобіографічних книг чудової російської письменника XIXстоліття. Сергій Тимофійович Аксаков розповідає у ній про своє дитинство.

    Сергій Багров, від імені якого ведеться оповідання, живе з батьками в Уфі. 200 років тому місто Уфа було невеликим, там не можна було дістати навіть білої французької булки. А вона була потрібна маленькому Сергію, бо в нього було дуже слабке здоров'я.

    У ранньому віці хлопчик серйозно хворів, його врятувала мати. Які проникливі рядки присвятив їй Аксаков! Побачивши, що лікарі не можуть допомогти дитині, вона залишила всі турботи, крім однієї. Помітивши, що дитина краще почувається на повітрі, вона ціле літо возила її в поля та ліси, що прилягають до Уфи.

    Тут хлопчик вперше відчув красу і велич природи, перейнявся співчутливою любов'ю до навколишнього світу. Він був дуже вразливим, тому навіть найменші події дитинства добре йому запам'яталися.

    Серед яскравих вражень дитинства перше знайомство з книгою. Багатий сусід Багрових Анічков подарував хлопчику «Дитяче читання для серця та розуму» — збірку пізнавальних та повчальних розповідей про все на світі. За кілька тижнів Сергій знав усі оповідання напам'ять. Вражений його пам'яттю та допитливістю Анічков став постачати дитину книжками.

    Після смерті діда-поміщика, родина Багрових перебирається в родовий маєток, і рідна природа, сільський побут вступають у свої права в душі хлопчика. Захоплення риболовлеюзалишиться з ним на все життя.

    Дуже жваво на Аксакова діє рідне слово. Казки, розказаний ключницею Пелагеєю, він ставить вище за багато книг. Одна з них — знаменита «Червона квіточка». Письменник включив цю казку до книги.

    Багато різних подій відбувається упродовж книги. Автор не ділить їх на головні та другорядні. Дитяче сприйняття безпосередньо. Для дитини важливо все, що справило на неї враження. Тому дорослим корисно прочитати книгу. Часто дорослі упускають особливості мислення та сприйняття дитини, і через це роблять прикрі промахи у вихованні.

    А з матері маленького Сергія варто брати приклад. Мало того, що вона самовіддано боролася за здоров'я дитини та перемогла хворобу. Її методи виховання були настільки правильні, що дивно спостерігати за цією, загалом, досить простою жінкою.

    Ось Сергій настільки сильно захоплюється майбутнім риболовлею, що втрачає терпіння і посидючість. Мати розмовляє з ним:

    Мати дорогою почала мені пояснювати, чому недобре так шалено вдаватися до якоїсь забави, як це шкідливо для здоров'я, навіть небезпечно; вона казала, що, забуваючи всі інші заняття для якогось полювання, і розумний хлопчик може подурнішати, і що ось тепер, замість того, щоб весело дивитися у віконце, або читати книжку, або розмовляти з батьком і матір'ю, я сиджу мовчки, як ніби опущений у воду.

    Ось уже подорослішаючий Сергій стає свідком негідної (мабуть, розпусної) поведінки дворових людей Параски Іванівни Куролесової, у якої Багрови гостювали довгий час. Як тигриця накидається на них мати і усуває небезпеку. Вона вважає душевну чистоту найважливішою умовою правильного виховання.

    Такі морально здорові погляди були властиві його матері. Не дивно, що Аксаков виріс чудовою людиною. Що ж до літературних достоїнств книги, досить сказати, що І. З. Тургенєв вважав мову Аксакова взірцем російської художньої промови.

    Сергій Тимофійович Аксаков «Дитячі роки Багрова-онука»