Óravázlat „Tekercs mágneses tere árammal. Elektromágnesek"


Terv - fizika óra összefoglalója 8. osztályban a témában:

„Áramvezető tekercs mágneses tere. Elektromágnesek.

8. számú laboratóriumi munka „Elektromágnes összeszerelése és működésének tesztelése”.

Az óra céljai: megtanítani, hogyan kell elektromágnest összeállítani kész alkatrészekből, és kísérletileg ellenőrizni, mitől függ a mágneses hatása.

Feladatok.

Nevelési:

1. A tanórán egy játékos tevékenységforma segítségével ismételje meg a téma alapfogalmait: mágneses tér, jellemzői, forrásai, grafikus ábrázolása.

2. szervezzen tevékenységeket állandó és csereszemélyzet párokban az elektromágnes összeállítására.

3. megteremteni a szervezeti feltételeket egy áramvezető mágneses tulajdonságainak függőségének meghatározására irányuló kísérlet lefolytatásához.

Nevelési:

1. hatékony gondolkodási készségek fejlesztése a tanulókban: a tanult anyagból a legfontosabb kiemelésének képessége, a tanult tények és folyamatok összehasonlításának képessége, gondolataik logikus kifejezésének képessége.

2.a fizikai eszközökkel való munkavégzés készségeinek fejlesztése.

3.a tanulók érzelmi-akarati szférájának fejlesztése a változó bonyolultságú problémák megoldása során.

Nevelési:

1. teremtsen feltételeket olyan tulajdonságok kialakulásához, mint a tisztelet, a függetlenség és a türelem.

2.elősegíti a pozitív „én-kompetencia” kialakulását.

Kognitív. Határozzon meg és fogalmazzon meg egy kognitív célt. Építsen fel logikai érvelési láncokat.

Szabályozó. Tanulási feladatot tűztek ki a már tanultak és a még ismeretlenek összefüggése alapján.

Kommunikatív. Ossza meg tudását a csapat tagjai között a hatékony közös döntések meghozatala érdekében.

Az óra típusa: módszertani orientáció órája.

Problémaalapú tanulási technológia és CSR.

A laboratóriumi munkákhoz szükséges felszerelések: leszerelhető elektromágnes alkatrészekkel (elektromosság és mágnesesség elülső laboratóriumi munkáihoz tervezve), áramforrás, reosztát, kulcs, csatlakozó vezetékek, iránytű.

Demók:

Az óra felépítése és menete.

Lecke szakasz

Színpadi feladatok

Tevékenység

tanárok

Tevékenység

diák

Idő

Motivációs - orientációs komponens

Szervezési szakasz

Pszichológiai felkészítés a kommunikációra

Kedvező hangulatot biztosít.

Felkészülés a munkára.

Személyes

Motiváció és aktualizálás szakasza (az óra témájának és a tevékenység közös céljának meghatározása).

Biztosítson tevékenységeket az ismeretek frissítésére és az óra céljainak meghatározására.

Felajánl egy játékot, és ismételje meg a téma alapfogalmait. Felajánlja a pozíciós feladat megbeszélését és az óra témájának megnevezését, a cél meghatározását.

Megpróbálnak válaszolni, megoldani egy pozicionális problémát. Határozza meg az óra témáját és célját.

Operatív és végrehajtó komponens

Új anyagok tanulása.

Elősegíti a tanulók tevékenységét az önálló problémamegoldásban.

Felajánlja a tevékenységek megszervezését a javasolt feladatoknak megfelelően.

Laboratóriumi munkát végezni. Egyénileg, párban dolgoznak. Általános osztálymunka.

Személyes, kognitív, szabályozó

Fényvisszaverő - értékelő komponens

A tudás ellenőrzése és önellenőrzése.

Határozza meg az anyag tanulásának minőségét.

Felajánlja a problémák megoldását.

Eldöntik. Válaszolnak. Tárgyalnak.

Személyes, kognitív, szabályozó

Összegzés, elmélkedés.

Kialakul az egyén megfelelő önértékelése, képességei és képességei, előnyei és korlátai.

Felajánlja, hogy válaszol az „Ideje levonni a következtetéseket” kérdőív kérdéseire.

Válaszolnak.

Személyes, kognitív, szabályozó

Házi feladat leadása.

A tanult anyag konszolidációja.

Írás a táblára.

Írd le egy naplóba.

Személyes

1. Tekintse át a téma alapfogalmait! Belépővizsgálat.

Játék "Folytasd a mondatot."

A vastárgyakat vonzó anyagokat... (mágneseknek) nevezzük.

Egy vezető kölcsönhatása árammal és mágneses tűvel
először egy dán tudós fedezte fel... (Ørsted).

Kölcsönhatási erők keletkeznek az áramvezető vezetők között, amelyeket... (mágneses) néven nevezünk.

A mágnes azon helyeit, ahol a mágneses hatás a legerősebb, nevezzük... (a mágnes pólusainak).

Egy elektromos áramot szállító vezető körül van...
(mágneses mező).

A mágneses tér forrása... (mozgó töltés).

7. Vonalak, amelyek mentén a tengelyek mágneses térben helyezkednek el
kis mágneses tűket neveznek...(mágneses erővonalak).

Az áramvezető vezeték körüli mágneses mező például ... (mágneses tű vagy vasreszelék segítségével) érzékelhető.

9. A mágnesezettségüket hosszú ideig megőrző testeket... (állandó mágnesek) nevezzük.

10. Mint a mágnes pólusai..., és a pólusoktól eltérően -... (taszítják,

vonzzák

2. „Fekete doboz”.

Mi van elrejtve a dobozban? Megtudhatja, hogy érti-e a történet elhangzását Dari „Elektromos alkalmazásai” című könyvéből. Egy francia bűvész előadása Algériában.

„A színpadon van egy kis bekötött doboz, a fedelén fogantyúval. Egy erősebb embert hívok ki a közönség közül. Kihívásomra egy közepes termetű, de erős testalkatú arab szólalt meg...

– Gyere át – mondtam –, és emeld fel a dobozt. Az arab lehajolt, felemelte a dobozt, és arrogánsan megkérdezte:

- Semmi más?

– Várj egy kicsit – válaszoltam.

Aztán komoly pillantást vetettem rá, parancsoló mozdulatot tettem, és ünnepélyes hangon így szóltam:

- Most gyengébb vagy, mint egy nő. Próbálja újra felemelni a dobozt.

Az erős férfi, aki egyáltalán nem félt a bájaimtól, ismét felvette a dobozt, de ezúttal a doboz ellenállást tanúsított, és az arab kétségbeesett erőfeszítései ellenére mozdulatlan maradt, mintha a helyhez láncolták volna. Az arab olyan erővel próbálja felemelni a dobozt, ami elég lenne egy hatalmas súly emeléséhez, de hiába. Fáradtan, kifulladt és ég a szégyentől, végül megáll. Most kezd hinni a boszorkányság erejében."

(Ya.I. Perelman „Szórakoztató fizika. 2. rész” című könyvéből)

Kérdés. Mi a varázslat titka?

Tárgyalnak. Fejezzék ki álláspontjukat. A „Fekete dobozból” kiveszek egy tekercset, vasreszeléket és egy galvánelemet.

Demók:

1) egy mágnestekercs (mag nélküli tekercs) működése, amelyen keresztül egyenáram folyik, mágneses tűn;

2) mágnesszelep (magos tekercs) hatása, amelyen keresztül egyenáram folyik az armatúrára;

3) vasreszelék vonzása egy maggal ellátott tekercs által.

Következnek, mi az elektromágnes, és megfogalmazzák az óra célját és célkitűzéseit.

3. Laboratóriumi munkák végzése.

A benne lévő vasmagos tekercset ún elektromágnes. Az elektromágnes számos műszaki eszköz egyik fő alkatrésze. Azt javaslom, hogy szereljen össze egy elektromágnest, és határozza meg, mitől függ a mágneses hatása.

8. sz. laboratóriumi munka

„Elektromágnes összeszerelése és működésének tesztelése”

A munka célja: elektromágnes összeállítása kész alkatrészekből és kísérletileg tesztelni, hogy mitől függ a mágneses hatása.

Használati útmutató

1. számú feladat. Készítsen elektromos áramkört akkumulátorból, tekercsből, kulcsból, mindent sorba kötve. Fejezze be az áramkört, és iránytű segítségével határozza meg a tekercs mágneses pólusait. Mozgassa az iránytűt a tekercs tengelye mentén olyan távolságra, amelynél a tekercs mágneses mezőjének az iránytűre gyakorolt ​​hatása jelentéktelen. Helyezze be a vasmagot a tekercsbe, és figyelje meg az elektromágnes működését a nyílon. Vonja le a következtetést.

2. feladat. Vegyünk két tekercset vasmaggal, de eltérő fordulatszámmal. Ellenőrizd az oszlopokat iránytűvel. Határozza meg az elektromágnesek hatását a nyílra! Hasonlítsa össze és vonja le a következtetést.

számú feladat 3. Helyezze be a vasmagot a tekercsbe, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Reosztát segítségével változtassa meg az áramerősséget az áramkörben, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Vonja le a következtetést.

Statikus párokban dolgoznak.

1. sor - 1. feladat; 2. sor - 2. feladat; 3. sor - 3. feladat. Feladatok cseréje.

1. sor - 3. feladat; 2. sor - 1. feladat; 3. sor - 2. feladat.Feladatok cseréje.

1. sor - 2. feladat; 2. sor - 3. feladat; 3. sor - 1. feladat.Feladatok cseréje.

Műszakos páros munkavégzés.

A kísérletek végénkövetkeztetések:

1. ha elektromos áram halad át a tekercsen, akkor a tekercs mágnessé válik;

2. A tekercs mágneses hatása erősíthető vagy gyengíthető:
a tekercs fordulatszámának megváltoztatása;

3. a tekercsen átfolyó áram megváltoztatása;

4.vas- vagy acélmag bevezetésével a tekercsbe.

Lap magamat készítmény, magamat csekkeket és magamatértékelések.

1. Belépővizsgálat.Játék "Folytasd a mondatot."

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. 8. sz. laboratóriumi munka „Elektromágnes összeszerelése és működésének tesztelése”

A munka célja: _______________ összeállítása kész alkatrészekből és kísérletileg tesztelni, hogy mitől függ a _________________ akció.

Eszközök és anyagok: galvanikus elem, reosztát, kulcs, összekötő vezetékek, iránytű, elektromágnes összeszereléséhez szükséges alkatrészek.

Előrehalad.

1. számú feladat.

2. feladat.

3. feladat.

Nyilatkozat

Teljesen egyetértek

Részben egyetértek

Részben nem értek egyet

Teljesen nem értek egyet

Nagyon sok új információval gazdagodtam az óra témájában

jól éreztem magam

A leckében kapott információk hasznosak lesznek a jövőben.

Az óra témájával kapcsolatos minden kérdésemre választ kaptam.

A kapott információkat mindenképp meg fogom osztani a barátaimmal.

8. sz. laboratóriumi munka _________________________ dátum Elektromágnes összeszerelése és működésének tesztelése. Cél: kész alkatrészekből összeállítani egy elektromágnest, és kísérletileg tesztelni, mitől függ a mágneses hatása. Felszereltsége: tápegység, reosztát, kulcs, összekötő vezetékek, iránytű (mágneses tű), ív alakú mágnes, árammérő, vonalzó, az elektromágnes összeszereléséhez szükséges alkatrészek (tekercs és mag). Biztonsági előírások. Olvassa el figyelmesen a szabályokat, és írja alá, hogy elfogadja azokat. Gondosan! Elektromosság! Ügyeljen arra, hogy a vezetékek szigetelése ne sérüljön meg. Mágneses mezőkkel végzett kísérletek során vegye le az óráját, és tegye el a mobiltelefonját. Elolvastam a szabályokat és elfogadom. ____________________________ A tanuló aláírása A munka előrehaladása. 1. Készítsen elektromos áramkört egy áramforrásból, egy tekercsből, egy reosztátból, egy ampermérőből és egy kapcsolóból, sorba kapcsolva őket. Rajzolja fel az áramkör összeállításának diagramját! 2. Zárja le az áramkört, és egy mágneses tű segítségével határozza meg a tekercs pólusait. Mérje meg a tekercs és az L1 nyíl közötti távolságot, valamint az I1 áramerősséget a tekercsben. A mérési eredményeket rögzítse az 1. táblázatban. 3. Mozgassa a mágnestűt a tekercs tengelye mentén olyan L2 távolságra, amelynél a tekercs mágneses mezőjének hatása a mágnestűre jelentéktelen. Mérje meg ezt a távolságot és az I2 áramot a tekercsben. A mérési eredményeket is írja le az 1. táblázatba. 1. táblázat Mag nélküli tekercs L1, cm I1, A L2, cm I2, A 4. Helyezze be a vasmagot a tekercsbe, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Mérje meg az L3 távolságot a tekercstől a nyílig és az I3 áramot a tekercsben a maggal. A mérési eredményeket rögzítse a 2. táblázatban. 5. Mozgassa a mágnestűt a tekercs tengelye mentén a maggal olyan L4 távolságra, amelynél a tekercs mágneses mezőjének a mágnestűre gyakorolt ​​hatása elhanyagolható. Mérje meg ezt a távolságot és az I4 áramot a tekercsben. A mérési eredményeket is írja le a 2. táblázatba 2. táblázat Tekercs L3, cm I3, A L4, cm I4, A 6. Hasonlítsa össze a 3. és 4. bekezdésben kapott eredményeket! Vonja le a következtetést: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________ 7. Reosztát segítségével változtassa meg az áramerősséget az áramkörben, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Vonja le a következtetést: _____________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ 8. Állítson össze egy ív alakú mágnest a kész alkatrészekből. Kösse sorba az elektromágneses tekercseket úgy, hogy szabad végeik ellentétes mágneses pólusok legyenek. Ellenőrizze a pólusokat egy iránytű segítségével, hogy meghatározza, hol található az elektromágnes északi és déli pólusa. Rajzolja le a kapott elektromágnes mágneses terét ELLENŐRZŐ KÉRDÉSEK: 1. Milyen hasonlóságok vannak az áramvezető tekercs és a mágnestű között? __________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2. Miért nő az áramot vezető tekercs mágneses hatása, ha vasmagot helyezünk bele? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 3. Mit nevezünk elektromágnesnek? Milyen célokra használják az elektromágneseket (3-5 példa)? _______________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ a tekercs végei egyenlő pólusúak? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 5. Milyen pólus jelenik meg a vasszög hegyes végén, ha a mágnes déli pólusát közelebb hozzuk a fejéhez? Magyarázza el a jelenséget _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

150 000₽ nyereményalap 11 tiszteletbeli okirat, oklevél a médiában való megjelenésről

27.02.2014 9090 0


Cél: Megismerni a hallgatókat az elektromágnesek felépítésével és alkalmazásával.A tanulók ösztönzése a mentális tevékenység során felmerülő nehézségek leküzdésére, a fizika iránti érdeklődés felkeltésére.

A laboratóriumi munkákhoz szükséges felszerelések: tápegység, reosztát, kulcs, összekötő vezetékek, iránytű, alkatrészek elektromágnes összeszereléséhez.

Demók:az elektromágnes eszköze és működési elve; elektromágnesek használata elektromos csengőben, elektromágneses: relé, távíró.

Az órák alatt

én. Idő szervezése

II. Ismétlés.

Házi feladat ellenőrzése

BAN BEN Az óra elején rövid frontális felmérést végezhet: -. Milyen mágneses jelenségeket ismer?

- Milyen kapcsolat van az elektromos áram és a mágneses tér között?

- Milyen részecskékre vagy testekre hat az elektromos tér? Eltér-e egy mágneses tű, ha mozgó részecskék nyalábja közelébe kerül: a) elektronok; b) atomok; c) pozitív ionok?

- Mit nevezünk mágneses erővonalnak?

A laboratórium padlóján egy linóleumréteg alá egyenes szigetelt vezetéket fektetnek le. Hogyan lehet meghatározni a vezeték helyét és az áram irányát a linóleum kinyitása nélkül? Ezután megnézheti a háztartási problémák megoldása során felmerülő kérdéseket.

Az elektromágnes felépítése és működési elve

Egy tekercs, amelyen elektromos áram folyik mágnes és két pólusa van - északi és déli. Az áramerősség növekedésével a tekercs mágneses tere növekszik.

A tekercs mágneses terét más módon is erősítheti: csak helyezzen be egy vasmagot a tekercs belsejébe. Azt mondta, hogy egy ilyen tekercset lehet nevezni elektromágnes, a tanár elmagyarázza a tanulóknak, hogy az elektromágnes számos technikai eszköz egyik fő része: csengő, távíró, telefon, mikrofon, elektromágneses relé és stb.

III. Laboratóriumi munka

Az elektromágnesek és alkalmazásaik rövid bemutatása után lépjen tovább Nak nek laboratóriumi munka elvégzése 9. számú A munkavégzés a tankönyvi utasítások szerint történik.

A laboratóriumi munka során fel kell hívni a hallgatók figyelmét arra, hogy a tekercs meneteiben az áram irányának ismeretében hogyan határozzák meg a tekercs (elektromágnes) pólusait: ha mentálisan „megfogja” a tekercset a jobb kezével Val vel áram, négy ujját az áram irányába helyezve, majd a behajlított hüvelykujj jelzi a tekercs északi pólusát (a tekercsen belüli mágneses erővonalak irányát).

Házi feladat

1. tankönyv 58. §; kérdések a bekezdéshez.

2. Végezze el a 28. gyakorlatot (136. o.).

Tantárgy: Elektromágnes összeszerelése és működésének tesztelése.

A munka célja: kész alkatrészekből összeállítani egy elektromágnest és kísérletileg tesztelni a mágneses hatását.

Felszerelés:

  • áramforrás (elem vagy akkumulátor);
  • reosztát;
  • kulcs;
  • összekötő vezetékek;
  • iránytű;
  • alkatrészek elektromágnes összeszereléséhez.

Használati útmutató

1. Készítsen elektromos áramkört áramforrásból, tekercsből, reosztátból és kulcsból, mindent sorba kötve. Fejezze be az áramkört, és iránytű segítségével határozza meg a tekercs mágneses pólusait.

2. Mozgassa az iránytűt a tekercs tengelye mentén olyan távolságra, hogy a tekercs mágneses mezejének hatása az iránytűre jelentéktelen legyen. Helyezze be a vasmagot a tekercsbe, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Vonja le a következtetést.

3. Reosztát segítségével változtassa meg az áramerősséget az áramkörben, és figyelje meg az elektromágnes hatását a nyílra. Vonja le a következtetést.

4. Kész alkatrészekből állítsunk össze egy ív alakú mágnest. Kösse sorba az elektromágneses tekercseket úgy, hogy szabad végeik ellentétes mágneses pólusok legyenek. Ellenőrizd az oszlopokat iránytűvel. Használjon iránytűt annak meghatározására, hogy hol található a mágnes északi és déli pólusa.


Cél: kész alkatrészekből összeállítani egy elektromágnest, és kísérletileg tesztelni, mitől függ a mágneses hatása.

Felszerelés: tápegység, reosztát, kulcs, összekötő vezetékek, iránytű (mágneses tű), ív alakú mágnes, árammérő, vonalzó, az elektromágnes összeszereléséhez szükséges alkatrészek (tekercs és mag).
Biztonsági előírások. Olvassa el figyelmesen a szabályokat, és írja alá, hogy elfogadja azokat. .

Gondosan! Elektromosság! Ügyeljen arra, hogy a vezetékek szigetelése ne sérüljön meg. Mágneses mezőkkel végzett kísérletek során vegye le az óráját, és tegye el a mobiltelefonját.

Elolvastam a szabályokat és elfogadom. ________________________

Diák aláírása

Előrehalad.


  1. Készítsen egy elektromos áramkört, egy tekercset, egy reosztátot, egy ampermérőt és egy kapcsolót, kapcsolja őket sorba. Rajzolja fel az áramkör összeállításának diagramját!



Elektromos áramkör összeszerelési rajza


  1. Zárja le az áramkört, és egy mágneses tű segítségével határozza meg a tekercs pólusait.
Mérje meg a távolságot a tekercstől a nyíligL1 és az áramerősségén1 egy tekercsben.

A mérési eredményeket rögzítse az 1. táblázatban.

16


  1. Mozgassa a mágnestűt a tekercs tengelye mentén erre a távolságraL2 ,
amelyben a tekercs mágneses terének hatása a mágnestűre elhanyagolható. Mérje meg ezt a távolságot és az áramerősségetén2 egy tekercsben. A mérési eredményeket is írja le az 1. táblázatba.

Asztal 1


Tekercs

mag nélkül


L1, cm

én1, A

L2, cm

én2, A

4. Helyezze be a vasmagot a tekercsbe, és figyelje meg a műveletet

elektromágnes a nyílig. Mérje meg a távolságotL3 a tekercstől a nyílig és

áramerősségén3 maggal ellátott tekercsben. Jegyezze fel a mérési eredményeket

2. táblázat


  1. Mozgassa a mágnestűt a tekercs tengelye mentén a maggal ehhez
távolságL4 , amelyen a tekercs mágneses terének hatása a mágneses

nyíl enyhén. Mérje meg ezt a távolságot és az áramerősségetén4 egy tekercsben.

A mérési eredményeket is írja le a 2. táblázatba.

2. táblázat


Tekercs

maggal


L3, cm

én3, A

L4, cm

én4, A

  1. Hasonlítsa össze a (3) és (4) bekezdésben kapott eredményeket! Teddkövetkeztetés: ______________
____________________________________________________________________

  1. Használjon reosztátot az áramkör áramának megváltoztatásához, és figyelje meg a hatást
elektromágnes a nyílig. Teddkövetkeztetés: _____________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________


  1. Állítson össze egy ív alakú mágnest a kész alkatrészekből. Elektromágneses tekercsek
csatlakoztassa őket sorba úgy, hogy szabad végeik ellentétes mágneses pólusokat kapjanak. Ellenőrizze a pólusokat egy iránytűvel, határozza meg, hol található az elektromágnes északi és déli pólusa. Rajzolja le a kapott elektromágnes mágneses terét!




17

ELLENŐRZŐ KÉRDÉSEK:

    Milyen hasonlóságok vannak az áramvezető tekercs és a mágnestű között? __________ _________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Miért növekszik meg az áramot hordozó tekercs mágneses hatása, ha vasmagot helyezünk bele? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Mit nevezünk elektromágnesnek? Milyen célokra használják az elektromágneseket (3-5 példa)? _______________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Lehetséges-e a patkó alakú elektromágnes tekercseit úgy csatlakoztatni, hogy a tekercs végei azonos pólusúak legyenek? _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Milyen pólus jelenik meg a vasszög hegyes végén, ha a mágnes déli pólusát közelebb hozzuk a fejéhez? Magyarázza el a jelenséget _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________