Plan opisa učionice. Opis interijera sobe na engleskom jeziku


Ciljevi:

  1. naučiti napisati sastavak s opisom sobe;
  2. razviti sposobnost pravilne konstrukcije rečenica koristeći potreban vokabular; uvježbavati vještine pravilne uporabe glagola i priloga u opisu prostorija; razvijati sposobnost konstruiranja iskaza u određenom kompozicijskom obliku; razvijati sposobnosti zapažanja, govora učenika, Kreativne vještine, proširiti leksikon;
  3. usaditi ljubav prema prostranim, smislenim, lijepim riječima i njegovati estetske osjećaje.

Oprema: pisanje na ploču ključnih riječi za eseje, reprodukcije slika, "Ruski govor" 6. razred E. I. Nikitina.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

2. Priopćite temu i ciljeve lekcije.

Danas učimo pisati sastavak s opisom sobe. Tema eseja: "Moja soba."

3. Priprema za pisanje eseja.

1. Riječ učitelja.

U 5. razredu učili smo pisati sastavak s opisom predmeta i esej s opisom životinje, a danas ćemo učiti pisati sastavak s opisom sobe.

2. Rad s reprodukcijom.

Pogledajte sliku M. Finogenove "Svijetli dan". Odgovori na moja pitanja:

Što je prikazano na slici?

Što je u središtu sobe? Što je u blizini?

Ima li soba prozore? Koliko je tamo?

Ima li zavjesa na prozorima? Koje su boje?

Koje su boje podovi?

Što još možete reći o vlasniku ove sobe?

3. Razgovor o problemima.

Imate li svoju sobu ili su vam stvari u hodniku?

Kakva je vaša soba (velika, svijetla, udobna)?

Kakav je namještaj u tvojoj sobi? Kako se nalazi?

Što još imate u sobi (kalendari, knjige, suveniri)?

4. Riječ učitelja.

Sada razgovarajmo o tome kako opisati sobu. Postoji nekoliko opcija: prvo, opis sobe - koji označava popis karakteristika ove sobe i objekata koji se u njoj nalaze. Na primjer: mala svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Radni stol. Dvije stolice. Kauč. Polica za knjige. Karta hemisfera.

Drugo, popis predmeta koji se nalaze u sobi može biti popraćen naznakom njihovog položaja. Na primjer: mala svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Ispred njega - radni stol, pored njega su dvije stolice. S lijeve strane je kauč na razvlačenje; desno, u uglu, - polica za knjige; na zidu je karta polutki.

Treće, svaki se objekt ne može samo imenovati, već i opisati. Na primjer: desno, u kutu, nalazi se polica za knjige. Najveći dio zauzimaju udžbenici za 6. razred i knjige o svjetskim glazbenicima. Ovdje možete pronaći i “Dječji album” i “Godišnja doba” P. I. Čajkovskog, zbirke pjesama, te časopis “Koster”.

Općenito, ova vrsta opisa izgrađena je prema sljedećoj shemi:

Gdje? (mjesto) - što? (objekt koji se nalazi na ovom mjestu).

Ali ponekad, ako trebate obratiti pažnju na stanje u sobi (da je soba uredna i da svaka stvar ima svoje mjesto ili, naprotiv, pokazati da je soba u potpunom neredu i da je sve u redu). pogrešno mjesto, zatim se mijenja redoslijed riječi u rečenicama: prvo se naziva objekt (što?), zatim mjesto (gdje?).

5. Izvođenje vježbe. 97.

Opći izgled sobe, predmeti u njoj - sve to karakterizira vlasnika sobe: njegove hobije, interese, osjećaj okusa.

Poslušajte tekst. Što mislite tko je vlasnik ove sobe? Koji mu je hobi? Obrazložite svoj odgovor.

Velika svijetla soba. Na prozoru je ploča za crtanje na koju je pričvršćen komad Whatmana. Polica puna knjiga, Beethovenov portret. U kutu su skije vezane remenima.

6. Rad s dopisom.

Da biste uspješno napisali esej, prisjetimo se podsjetnika koji znate od 5. razreda.

Napomena: “Kako raditi na eseju.”

  • Navedite temu i odredite glavnu ideju eseja.
  • Odaberite potreban materijal.
  • Odredite koja će vrsta govora (pripovijedanje, opis, obrazloženje) biti glavna u vašem eseju.
  • Razmislite o značajkama stila eseja (umjetničkog, formalnog i poslovnog).
  • Napraviti plan.
  • Napišite nacrt svog eseja, a zatim ga ponovno napišite nakon provjere i ispravljanja.

7. Rad na rječniku.

  • Pravopis.
    - Pogledajte i zapamtite pravopis popratnih riječi napisanih na ploči. Zapiši ih u svoju bilježnicu.
    Blizu nje, nedaleko, u blizini, u blizini, na nekoliko koraka, ovdje, pored njega, ispod nečega, desno od, lijevo od, desno, u blizini, nasuprot, u sredini, u sredina, s jedne strane; smješten, smješten; kauč na razvlačenje, ormar, trosjed, laminat, parket, tepih.
  • Interpunkcija.
    - Objasnite interpunkcijske znakove u sljedećim rečenicama napisanima na ploči.
    Ispred prozora je radni stol i dvije stolice u blizini. S lijeve strane je kauč na razvlačenje; s desne strane u kutu je polica s knjigama; na zidu je karta polutki.

8. Izrada plana.

Svaki opisni sastavak piše se prema planu.

  1. Opći dojam.
  2. Opis detalja.
  3. Vaš stav prema onome što se opisuje.

Sada napravimo plan za opisni esej "Moja soba".

  1. Prostrana svijetla soba.
  2. Interijer sobe:
    • radni stol;
    • polica za knjige;
    • kauč;
    • meki sivi tepih.
  3. Moja omiljena soba.

9. Čitanje oglednog eseja.

Moja soba (esej-opis).

Volim svoj dom, a posebno svoju sobu. Prostran je, svijetao i vrlo udoban.

S velikog prozora s nježno plavim zavjesama od tila svjetlost pada na moj radni stol na kojem se nalazi čaša s olovkama i flomasterima, fotografija u antiknom okviru i nekoliko bilježnica. Stol je velik, masivan, s mnogo raznih ladica i odjeljaka, u kojima je sve što mi treba: udžbenici, priručnici, papirnati pribor, foto album koji prelistavam kad sam tužna. Za svojim stolom, radim zadaću. Trudim se da uvijek izgleda uredno. U blizini stola je stolica.

U lijevom kutu sobe nalazi se ormar za knjige na čijim su policama uredno složene knjige. Imamo dobra knjižnica, gdje su prikupljena najzanimljivija djela: znanstvena fantastika, detektivske priče, klasična i avanturistička književnost. Među tim knjigama ima mnogo mojih najdražih, koje sam ponovno čitao mnogo puta.

S desne strane, uza zid, nalazi se ormar. Nasuprot je kauč na razvlačenje prekriven plavkasto-bijelim prekrivačem na kojem je izvezeno tamnoplavo cvijeće.

Na zidovima su razni plakati i kalendari. Na podu je mekani sivi tepih na kojem volim sjediti podvijenih nogu.

Sada možete zamisliti kako izgleda moja omiljena soba. Dođite me posjetiti i vidjeti kako je moje mjesto čisto i ugodno.

4. Sažetak lekcije.

Nadam se da razumijete kako napisati esej s opisom sobe i da ćete uspješno obaviti ovaj zadatak.

5. Domaća zadaća.

Pisanje eseja "Moja soba."

Esej "Moja soba".

Imam svoju sobu. Prostrana je, gotovo kvadratnog oblika. Kada uđem u ovu prostoriju, ono što mi odmah upada u oči je velika metal-plastični prozor. Izlazi se u dvorište. Na prozorskoj dasci je cvijeće u loncima. Volim se diviti njihovom zelenilu u zimskim večerima. Soba ima svijetlo zelene tapete i zelenkaste zavjese na prozoru. Strop je visok bijela. Na njega je pričvršćen mali svijetli luster s tri sjenila. U sobi moderan namještaj svijetle boje. Desno od vrata je dugačka stol za računalo i stolac. Na stolu kompjuter, moji udžbenici, školske bilježnice. Desno od vrata je visoka zid za namještaj. Sprema posteljinu i moje stvari. Na policama su knjige, foto albumi, suveniri. Uz zid je široka svijetlozelena sofa. Pod u mojoj sobi je prekriven laminatom. Svijetlosmeđe je boje. Na njemu je mali pahuljasti tepih. Volim ponekad sjediti na njemu i listati časopise. Moja soba je svijetla i udobna. Ovdje se volim opustiti, učiti lekcije i provoditi slobodno vrijeme sa svojim prijateljima.

Yulia Karpets, 6. razred.

Opis- ovo je vrsta govora koja detaljno govori o predmetu, njegovom izgled i svojstva.

Glavno pitanje teksta: koji?

Opis pretpostavlja istovremenost prikazanih događaja, predmeta, pojava i radnji.

Razmotrimo vrstu govora - opis - na primjeru teksta "Prvi mraz" Mihaila Prišvina:

“Noć je prošla pod velikim, jasnim mjesecom, a do jutra je pao prvi mraz. Sve je bilo sivo, ali lokve se nisu smrzavale. Kad se sunce pojavilo i zagrijalo, drveće i trava bili su okupani tako jakom rosom, grane smreke su gledale iz mračne šume s tako svjetlećim šarama da dijamanti cijele naše zemlje ne bi bili dovoljni za ovaj ukras. Kraljica bora, svjetlucava od vrha do dna, bila je posebno lijepa. Radost mi je skakala kao mladi pas u prsima.”

Ovo je bio primjer opisa prirode. Također možete opisati portret osobe, sobe i interijera.

Gdje početi opisivati ​​sobu?

Prvo, pogledajmo značenje riječi "soba":

soba – ograničen prostor unutar zgrade koja ima određeni funkcionalna namjena. Ovo je stan, soba, škola, učionica, vikendica, kino, muzeji, trgovine, kazališta, kuće kreativnosti itd.

Osoba se vrlo često nađe u situaciji kada treba opisati prostor: kupili smo novi stan - kakav je; došao u kazalište - kakav lijep foyer, otvorili su novi dućanneobičan interijer; škola prvog rujna - sve je u njoj novo i neočekivano. Soba može zadiviti, iznenaditi ili čak razočarati, može reći nešto o autoru i stanovniku.

Svaka soba ima svoj interijer.

Interijer- od francuskog, "unutarnji" - arhitektonski i umjetnički dizajniran interijer zgrade, pružajući osobi estetsku percepciju i povoljni uvjetiživotna aktivnost.

Interijer može biti javni, na primjer, kazalište, koncertna dvorana ili rezidencijalni. Opisom interijera stvaramo opis prostorije. Istodobno možemo pokazati njegovu ljepotu ili bijednost, značajke same arhitekture, ukuse i interese vlasnika sobe.

§2. Značajke opisa sobe

Osnova opisa je popis karakteristika prostorije i predmeta u njoj. Popis predmeta koji se nalaze u prostorijama može biti popraćen naznakom njihovog položaja.

Mala, svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Ispred njega je radni stol, do njega dvije stolice. S lijeve strane je kauč na razvlačenje; s desne strane u kutu je polica s knjigama; na zidu je karta polutki.

Postoje dvije vrste opisa prostorija: kratki, tj. može biti komprimiran, "sažet" i detaljan.

Obratimo pozornost na unutrašnjost sobe na slici "Jutro" Tatyane Nilovne Yablonskaya. Visok strop, visoka balkonska vrata, prozor neobičnog oblika daju prostor, udobnost, malo predmeta: drveni krevet, stolica i stol, ali svuda se osjeća domaća atmosfera, možda zato što u sobi nema strogog reda: krevet još nije pospremljen, on leži na stolici Školska uniforma cure, na stolu je vrč i kutija za kruh.

Sada pažljivo pogledajte oko sebe i opišite mjesto na kojem se nalazite.

Koristite riječi pomoći:

Kada radite na eseju koji opisuje sobu, zapamtite redoslijed prezentacije materijala! Vrlo često učenici griješe tako što „skaču“ opisujući s predmeta na predmet, npr.: pod, zidovi, namještaj, prozor, pa opet opisuju što na zidovima visi i sl. Da se to ne bi dogodilo, svakako napravite plan, pa sistematizirajte prikupljeni materijali(tj. unijeti sve zapise u određeni red).

Sada napravimo okvirni plan za opisivanje prostora. Prvo, opišimo samu sobu:

Dimenzije prostorija.

Interijer (namještaj).

I na kraju napišemo zaključak - naš stav prema onome što opisujemo (ovisno o namjeri pisca: „Jako volim svoju sobu“, „Ovakva je kuća u kojoj bih volio živjeti“, „Ovakva je moja soba izgleda kao u novom stanu” itd. .).

Primjer eseja:

Živim u prostranom trosoban stan. Najviše velika soba pripada mom bratu i meni. U tome veliki prozor, zastrte blijedozelenim zavjesama. Moja majka ih je nedavno objesila, a sobi daju posebnu udobnost. U kutu pored prozora nalazi se naš stari, ali slatki kauč na razvlačenje na kojem spavamo brat i ja. A nedjeljom čitamo knjige na ovoj sofi ili se samo opuštamo. U blizini sofe stolić za kavu, pod čijom je naslovnicom slikano šahovska ploča. Za ovim stolom često igramo šah ili dame. Nasuprot je komoda, u kojoj se nalazi mnogo zanimljivosti: tu su darovi naših roditelja i suveniri koje smo donijeli iz drugih gradova. U donje ormariće kredenca spremamo knjige o avanturama, detektivske priče, znanstvenu fantastiku i dječje časopise. Kraj prozora je naš radni stol, gdje pišemo zadaću. Lijepo na stolu stolna lampa dala moja baka. Nedavno smo postavili akvarij nedaleko od ovog stola: odlučili smo se pobrinuti za ribe. Naša soba je uvijek čista i udobna. Za opuštanje postoji mali televizor. Dobro je doći kući nakon škole, gdje te čeka tvoja omiljena soba.

Izvori korišteni za vizualni dizajn:

http://knizgkin-dom.livejournal.com/88843.html

Za profesore ruskog jezika

Lekcija razvoja govora na temu "Koncept interijera. Opis sobe." 6. razred

Ciljevi:

Obrazovni:

  • dati pojam interijera;
  • upoznati studente s poslovno-umjetničkim opisom prostora;
  • naučiti učenike opisati sobu u umjetnički stil.

Razvojni:

  • razvoj govora učenika;
  • popunjavanje govora učenika rječnikom potrebnim za opisivanje prostorija (javnih i domaćih).

Obrazovni:

  • njegovanje interesa za ruski jezik.

Vrsta lekcije: sat razvoja govora.

Oprema:

  • udžbenik "Ruski jezik 6. razred" (
  • ispisi teksta (Prilog 2);
  • dopis “Kako raditi na eseju koji opisuje sobu” (Prilog 2);
  • multimedijska oprema;
  • prezentacija za lekciju (Prilog 1).

Plan učenja

Faza lekcije Procijenjeno vrijeme
1. Organiziranje vremena. 1 minuta
2. Definicija pojma interijera. 7 minuta
3. Upoznavanje s poslovnim i umjetničkim opisom prostora. 12 minuta
4. Upoznavanje s dopisom "Kako raditi na eseju koji opisuje sobu." Analiza studentskog esejskog teksta. 12 minuta
5. Snimiti grubi plan opisi prostorija. 8 minuta
6. Sažetak lekcije. 4 minute
7. Domaća zadaća. 1 minuta

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak(zapisati datum i temu sata u bilježnice za razvoj govora, upoznati učenike s ciljevima sata).

Dajte koncept interijera.

2. Uvodni govor nastavnika:

Dečki, danas ćemo se u lekciji upoznati s konceptom interijera i naučit ćemo opisati sobu. Otkrijmo što je interijer.

  • Usmeno izvršiti vježbu 105 udžbenika (str. 56).
  • Odgovori na pitanja na temelju onoga što ste pročitali:

Kakav je interijer?

Koje su dvije vrste interijera?

Što je javni interijer?

Što stvara interijer?

Čini kratka bilješka na ploči i u bilježnicama:

INTERIJER (franc.) je unutarnji dio građevine, prostori, arhitektonski i umjetnički oblikovani. Postoje dvije vrste interijera:

  • javne i stambene.

3. Poznavanje poslovnog i umjetničkog opisa prostora.

Sobu možete opisati u dva stila: službeni poslovni i umjetnički.

Ime karakterne osobine službeni poslovni stil ( izuzetna točnost, odsutnost emocija, prisutnost posebnih riječi-pojmova, uporaba riječi u njihovom izravnom značenju).

Navedite karakteristične značajke umjetničkog stila ( figurativnost, emotivnost, izraz autorova stava).

Opis poslovanja daje točne i potpune podatke o prostoru, ali ne izražava odnos autora prema onome što opisuje.

U umjetničkom opisu, za razliku od poslovnog, jasno je izražen stav autora prema onome što se opisuje.

Pročitajte tekst, odredite kojim je stilom napisan.

Tekst br.1

Namještaj ureda reproduciran je isti kakav je bio tijekom pjesnikova života u Mikhailovskojeu tijekom njegova progonstva. U sredini male sobe nalazi se radni stol prekriven zelenim suknom. Na njemu je hrpa knjiga, stranice prekrivene brzim pjesnikovim rukopisom. Uz četverokraki svijećnjak su škare za skidanje naslaga sa svijeća, u metalnoj čaši guščje perje, a uz tintarnicu je pješčanik. Između prozora nalazi se ormarić pun knjiga, na suprotnom zidu nalazi se polica, također puna knjiga. Nasuprot stolu, uza zid, nalazi se kauč, a nasuprot zidu drveni krevet s baldahinom. Nedaleko od sofe, u kutu, nalazi se toaletni stol, u drugom kutu, kraj kamina, na podu su ogromne lule s lulama za pušenje. Na podu je veliki tepih koji prekriva gotovo cijelu sobu...

(Iz vodiča)

Riječ učitelja:

Autorov stav prema opisanim premisama može se izraziti izravno ( Sviđa mi se moja soba) i kroz raznovrsna jezična sredstva: riječi u figurativno značenje, s vrednošću procjene, likovne umjetnosti(epiteti, metafore, usporedbe), uzvične rečenice.

Pročitaj tekst broj 2.

Tekst br.2

Ljeti se u kući pojavio novi stanar. Kapetan najduže plovidbe koji je otišao u mirovinu. Ovo je bio pravi Stari kapetan. Kao i svi stari kapetani, pušio je veliku lulu, nedostajalo mu je more i nosio je jaknu sa sjajnim gumbima i prugama.

S odraslom kćeri smjestio se u apartman broj 5. A kapetan je učinio nešto neshvatljivo svojoj sobi. Na zidove je objesio bijele i plave pomorske karte i fotografije velikih parobroda. Nasuprot vrata pribio je portret bradatog, tmurnog čovjeka. A u kutu ormara... Ne, samo pomisli! Stari kapetan pričvrstio je upravljač broda tamo na zid. A pokraj njega je stavio noćni ormarić s pomorskim kompasom. Kompas je bio veličine lonca i zvao se “kompas”. Kapetan je sam sastavio noćni ormarić. Zvao se "binnacle".

(V. Krapivin.)

Pitanja i zadaci uz tekst:

Kojem stilu govora pripada ovaj tekst?

Pronađite jezična sredstva karakteristična za ovaj stil.

Kako ga karakterizira opremanje prostorija vlasnika?

Pronađite riječi i izraze koji izražavaju autorov stav prema onome što je opisano.

Riječ učitelja:

U umjetničkom opisu prostorije ponekad se koristi tehnika personifikacije: namještaj se prikazuje kao živa bića sa svojim "licem", svojim "karakterom".

Pročitaj tekst broj 3.

Tekst br.3

Stara kuća imala je svoj karakter. Nekim se stanovnicima kuća svidjela, drugima ne toliko. Ponekad je bio dobro raspoložen, veselo je zalupio vratima, svečano zveckao prozorima, zviždao u svim pukotinama, pa čak iu najtamnije kutove puštao je sunčeve zrake, koje je Akulich lovio. Ponekad je kuća bila ljuta i dosadno. Stepenice su mrzovoljno zaškripale, uglovi su tonuli uz stenjanje, a pahuljice krede padale su sa stropova.

Ali nemojte misliti da je kuća bila mrzovoljna i zaražena bolešću. Rijetko je bio tužan, nije imao reumu i nije se bojao vlažnog vremena.

(V. Krapivin)

4. Upoznavanje s dopisom "Kako raditi na eseju koji opisuje sobu."

dopis

  1. Tipično, opis interijera počinje s početkom koji navodi temu (što?) I ocrtava glavnu ideju eseja (što?).
  2. Pri izradi vlastitog iskaza izbjegavajte neopravdano ponavljanje iste riječi u susjednim rečenicama (stoji, visi i sl.). Ti se glagoli mogu izostaviti, a rečenice bez glagola koristiti ili zamijeniti riječima potamni, vidi se, sjaji, otkucava, bijeli, ne može se ne primijetiti, upada u oči, mami i tako dalje.
  3. Upotrijebite različite jezične alate za prenošenje lokacije objekta: blizu, uz, iza, nasuprot, u sredini, u sredini, desno od..., lijevo od..., uz prozor, iznad stola, u kutu, lijevo od. .., blizu, negdje i tako dalje.
  4. U umjetničkom opisu sobe koristite izraze koji će vam pomoći da prikažete predmet i prenesete svoj stav prema njemu.
  5. Svaki dio eseja mora biti označen crvenom linijom. Ako ne znate kako završiti esej, ponovno pročitajte njegov početak, sjetite se zašto ste napisali esej, što ste u njemu htjeli reći. To će vam pomoći da pronađete kraj koji želite.

Analiza teksta eseja učenika 6. razreda na temu "Moja soba", usmeni ispravak govornih pogrešaka.

Tekst br.4

Živimo u staroj drvenoj kući. Imamo jednu sobu i kuhinju. Soba ima dva prozora. Uz prozor koji gleda na vrt nalazi se stol. Prekrivena je lijepom muljem. Zadaću radim na ovom stolu. U blizini stola su tri meke stolice. U blizini peći su dvije velike stolice. Na zidu suprotnom od prozora, odmah na ulazu, stoji stari ormar. Pored ormara nalazi se veliki mekani kauč. Na noćnom ormariću blizu starog prozora nalazi se TV. Na TV-u je lijepa salveta koju sam sama isplela. Dalje uz zid nalazi se kredenca. Sadrži mnogo zanimljivih dobre knjige. Na podu je topli pahuljasti tepih.

Jako mi se sviđa moja soba.

Pitanja za analizu:

Uklonite nepotrebna ponavljanja u tekstu eseja.

6. Zabilježite u bilježnice za razvoj govora okvirni plan za opis sobe.

Plan

1. Sama soba: (što?)...

  • Zidovi – (kakvi?)...
  • Vrata – (što?)...
  • Podovi – (kakvi?)...
  • Windows – (kakvi?)...

2. Namještaj, pokućstvo.

  • Stol – (što?)...
  • Stolice – (kakve?)...
  • Ormar, ormar - (koji?)...
  • Sofa – (koja?)...
  • Ostali predmeti u sobi.

3. Kako su predmeti raspoređeni, kojim redoslijedom.

7. Sažetak lekcije. Sažetak pitanja.

Kakav je interijer?

U kojem stilu možete opisati sobu?

Čime se može izraziti autorov stav prema opisanim premisama?

8. Domaća zadaća.

Prikupite materijale za esej “Moja soba” prema okvirnom planu.


Proučavanje nove teme. 1. Značajke eseja-opisa prostora. Osnova opisa je popis karakteristika ove prostorije i predmeta u njoj. Mala, svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Radni stol. Dvije stolice. Kauč. Polica za knjige. Karta hemisfera. Popis predmeta koji se nalaze u prostorijama može biti popraćen naznakom njihovog položaja. Mala, svijetla soba s jednim, ali širokim prozorom. Ispred njega je radni stol, do njega dvije stolice. S lijeve strane je kauč na razvlačenje; s desne strane u kutu je polica s knjigama; na zidu je karta polutki. Svaka se stavka može ne samo imenovati, već i opisati. S desne strane u kutu nalazi se polica s knjigama. Najveći dio zauzimaju udžbenici za 6. razred i knjige o svjetskim glazbenicima. Ovdje su “Dječji album” i “Godišnja doba” P. I. Čajkovskog, zbirke pjesama.


Zaključak. Vrste eseja koji opisuju premise Kratak, tj. može se komprimirati, „sažimati“ Detaljan, tj. može se distribuirati, „proširiti“


2. Zadatak: pažljivo se osvrnite oko sebe i opišite mjesto na kojem se nalazite. Koristite riječi – pomoćnice. GDJE? OVDJE NEGdje OVDJE GDJE? U ŠKOLI U ŠUMI NA SELU U UREDU GDJE? DESNO LIJEVO DESNO LIJEVO NASUPROT GDJE? BLIZU NJENE BLIZU NJENE BLIZU NJENE PAR KORAKA


U likovnom opisu sobe 3. U likovnom opisu sobe ponekad se koristi tehnika humaniziranja stvari: pokućstvo se prikazuje kao živa bića sa svojim “licem”, svojim “karakterom”. Zadatak: pročitati tekstove iz vježbe 99. ? Zašto mislite da su zanimljivi?


Priprema za pisanje eseja 1. Što je interijer? Interijer (od francuskog, "interijer") - unutarnji prostor zgrada. javni (kazalište, koncertna dvorana) stambeni Opisom interijera stvaramo opis prostorije. Istodobno možemo pokazati njegovu ljepotu ili bijednost, značajke same arhitekture, ukuse i interese vlasnika sobe.


3. Uvod u esej “Moja soba”. Slušajte pažljivo, izvucite zaključak: je li zanimljivo? Živim u dvosobnom stanu. Želim vam reći o dvorani. Naša dvorana je velika, prozor joj gleda na zapad. Pored prozora je kauč na razvlačenje, a sa druge strane je noćni ormarić sa TV-om. Lijevo od televizije su vrata spavaće sobe. A kraj njega je akvarij s ribicama. Kada izađete iz hodnika, to je točno ispred vas Okrugli stol, pored njega su četiri stolice. Iza stola je kredenc. Njegovo Donji dio sastoji se od tri odjeljka u kojima se drži posuđe. A tu su i hladnjak i ormar za odjeću. To je sav namještaj koji imamo u sobi. ? - Je li vam se svidio esej? - Zašto? - Jeste li primijetili glagol "vrijediti"? - Što još smanjuje kvalitetu rada?


4. Primjer eseja Živim u prostranom trosobnom stanu. Najveća soba pripada mom bratu i meni. Ima veliki prozor, zastrt blijedozelenim zavjesama. Moja majka ih je nedavno objesila, a sobi daju posebnu udobnost. U kutu pored prozora nalazi se naš stari, ali slatki kauč na razvlačenje na kojem spavamo brat i ja. A nedjeljom čitamo knjige na ovoj sofi ili se samo opuštamo. Uz sofu je stolić čija je gornja ploča oslikana tako da izgleda kao šahovska ploča. Za ovim stolom često igramo šah ili dame. Nasuprot je komoda u kojoj ima puno zanimljivih stvari: ovdje su darovi naših roditelja, suveniri koje smo donijeli iz drugih gradova. U donje ormariće kredenca spremamo knjige o avanturama, detektivske priče, znanstvenu fantastiku i dječje časopise. Kraj prozora je naš radni stol, gdje pišemo zadaću. Na stolu je prekrasna stolna lampa, poklon moje bake. Nedavno smo postavili akvarij nedaleko od ovog stola: odlučili smo se pobrinuti za ribe. Naša soba je uvijek čista i udobna. Za opuštanje tu je i mali TV. Dobro je doći kući nakon škole, gdje te čeka tvoja omiljena soba.


Sat razvoja govora u 6. razredu.

Opis prostorija.

Ciljevi:

- obrazovni: upoznati značajke građenja teksta

opisne prirode, naučiti opisati sobu, njezinu

unutarnji prostor, karakterizirajući njegove stanovnike,

ponoviti vrste i stilove govora (službeni posao,

umjetnički), moći odrediti vrstu i stil govora, razlikovati

tekstovi jedni od drugih;

- razvoj: razvijati maštu i logično mišljenje, govor učenika;

-obrazovanje: njegovati pažljiv odnos prema svijetu stvari,

doprinose razvoju estetskog ukusa učenika.

Oprema: računalo, multimedijski projektor, pripremljena prezentacija za lekciju, radni list, podsjetnik "Kako napisati esej - opis prostora", radni materijali s tekstovima, pomoćne bilješke: "Umjetnički stil", "Službeni poslovni stil"

Tijekom nastave:

    Organiziranje vremena.

    Motivacija..

Uvjeti igre: pročitajte ulomke iz umjetničkih djela, tekstove koji opisuju prostorije, zadatak: saznajte tko živi u ovoj kući.

Igra "Tko, tko živi u maloj kući?"

Tekst 1. I odjednom je na jednom od krovova doista ugledao kuću. Vrlo slatko sa zelenim kapcima i malim trijemom. Klinac je želio što prije ući u ovu kuću i vidjeti vlastitim očima sve parne strojeve i sve slike s prikazima pijetlova, i zapravo sve što je tamo bilo.

Kuća je bila vrlo ugodna. Klinac je odmah primijetio ovo: crvenu drvenu sofu koja je stajala uza zid. Osim drvene sofe, u sobi je bio radni stol koji je služio i kao stol, ormar, dvije stolice i kamin sa željeznom rešetkom i tagankom, ali od parnog stroja još nije bilo ni traga. (Carlson - mali čovječuljak iz bajke - nestašluk, sanjar, izumitelj. Astrid Lindgren "Beba i Carlson"))

Tekst 2. A znao je mnogo jer je čitao razne knjige. Te su knjige ležale na njegovom stolu, i ispod stola, i na krevetu, i ispod kreveta. U njegovoj sobi nije bilo mjesta gdje nije bilo knjiga. Čitanje knjiga ga je učinilo vrlo pametnim. Stoga su mu se svi pokoravali i jako ga voljeli. Uvijek je bio odjeven u crno odijelo, a kada bi sjeo za stol, stavio naočale na nos i počeo čitati neku knjigu, potpuno je izgledao kao profesor. (Znayka N. Nosov “Avanture Dunna i njegovih prijatelja)

Tekst 3. Gerasim je dobio sobicu iznad kuhinje; uredio ju je sebi, po vlastitom ukusu: u nju je sagradio postelju od hrastovih dasaka na četiri bloka, zaista junačku postelju; moglo se staviti stotinu funti - ne bi se savilo; pod krevetom je bila pozamašna škrinja; u kutu je stajao stol jednako čvrste kvalitete, a do stola stolica na tri noge, toliko jaka i zdepasta da ju je sam Gerasim znao podići, ispustiti i naceriti se... (Gerasim Turgenjev “ Mu-mu”)

    Određivanje teme lekcije.

Kako ste prepoznali likove, budući da njihova imena nisu navedena? (prema opisu njihovih domova)

Kojoj vrsti govora pripadaju ovi tekstovi? (opis)

Što mislite što ćemo danas učiti, što bismo trebali naučiti?

Zapišite temu u svoju bilježnicu i na ploču. Epigraf lekcije: "Obično kuća postaje poput onih koji žive u njoj." (M Roshchin)

    Objašnjenje nečeg novog.

1. Rad na rječniku.(od objasnidbeni rječnik Ozhegova)

Soba je zgrada, mjesto gdje se nešto ili netko nalazi.

Svaka soba ima svoj interijer.

Interijer - (od francuske oznake "unutarnji") unutarnji prostor zgrade, prostorija, kao i njegova struktura i dekoracija. Interijer može biti javni, stambeni, kazališni, sportski, školski.

2. Rad na konstruiranju tekstualnog opisa prostorije.

Na što treba obratiti pozornost prilikom pisanja opisnog teksta? Na primjer, naš ured? (sa dojmom o tome, zatim navedite stavke koje se nalaze ovdje)

Hoće li biti dovoljno samo popisati artikle u našem uredu? (ne, jer ima mnogo takvih ureda)

Što još treba učiniti? Na što treba obratiti pozornost? (da pojasnimo gdje se predmet nalazi).

3. opis kabineta ruskog jezika i književnosti.

Pokušajmo opisati naš ured.

Kratki opis.

    Tri reda stolova.

    Tri prozora.

    Učiteljeva klupa.

    Ploča.

    Police za knjige.

Detaljan opis.

    Svijetli mali ured.

    U sredini su tri reda stolova.

    Nasuprot vratima su tri prozora.

    U prvom redu je učiteljev stol.

    Na zidu s desne strane nalazi se tabla.

    Na lijevom zidu nalaze se police za knjige.

    Nasuprot prozora su tribine.

Dakle, nakon što smo zapisali ovaj popis, ti i ja smo sastavili plan za naš budući opisni esej: kratak i detaljan.

Ali ima i mnogo takvih ureda. Što još treba učiniti da bi bilo jasnije o kakvoj sobi govorimo? (detaljnije opišite svaku stavku)

Izrada tekstualnog opisa prostorije: prilikom opisa potrebno je naznačiti objekt i njegovu lokaciju.

Dakle, opis može biti sažet i detaljan. Sažeti opis nalikuje planu. Stoga, kako biste ispravno konstruirali svoj tekst, prvo morate jednostavno upisati u pravom redoslijedu sve predmete u ovoj sobi.

4. Rad na rječniku.

Kada opisujete, možete koristiti sljedeće riječi koje označavaju položaj objekata.

Zapamtite kako su napisani: desno, lijevo, desno, u blizini, ovdje, ovdje, ovdje, upravo tamo, nasuprot, u sredini, u sredini

5. Usmeno opiši ovaj ured .

    Rad na stilu teksta.

Tekst 1.

Obavijest

Iznajmljuje se jednosoban stan. Soba je velika, jedan prozor. Ima namještaj: noćni ormarić, TV, ormar, klavir, kauč, stol.

Cijena po dogovoru. Telefon: 5-48-31, zvati poslije 18 sati.

Tekst 2.

Svaka stvar ima svoje mjesto.

Preselili smo se u novi stan i odmah su počeli slagati namještaj u hodniku - u velikoj, svijetloj sobi s jednim, ali širokim prozorom koji se protezao preko cijelog zida. I ovo je ono što smo dobili.

Kraj prozora, na visokom stalku, veselo je zelenilo cvijeće. U kutu s desne strane nalazi se udoban noćni ormarić s TV-om. Pokraj nje svjetlucao je ormarić-stalak od čisto opranog stakla, a iza ormarića svjetlucao je klavir. Nasuprot, sofa i stol sretno su zauzeli svoja mjesta. Iznad sofe na zidu je bio pričvršćen sat.

Svaki je predmet imao svoje mjesto, a soba je postala vrlo udobna.

Koji su stilovi tekstova? koji su se čuli na početku lekcije? Zašto?

Zaključak: umjetnički stil vrlo često koristi tehniku ​​humaniziranja stvari, metafore, epitete. Opisom sobe otkrivaju karakter svog junaka.

    Kreativni rad.

Napiši esej sa zagonetkama: likovnim stilom opiši premise nekog književnog ili crtanog lika tako da iz opisa bude jasno o kome je riječ.

Pravopisni rad. Sprečavanje grešaka.

U svom eseju možete koristiti sljedeće riječi. Umetanje slova.

Pronađite sinonime za riječ "stajati".

Pri pisanju koristiti podsjetnik “Kako napisati esej s opisom sobe” (rad na radnom listu)

    Odraz.

Što smo danas naučili na satu? Što ste naučili?

    D/z: opišite svoju sobu u umjetničkom i formalno poslovnom stilu.

RADNI LISTIĆ.

    Teorijske informacije.

Osnova za opis prostora je ________________________________________________ ___________________________________________________________________________ _ _______________________________________________________________________________________________________

OPIS

____________________ ______________________ _____________________ ______________________

    Ispunite tablicu: (može se koristiti prilikom pisanja domaće zadaće)

Plan promatranja

Materijali

(riječ, izraz)

    Soba.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Sprječavanje pogrešaka:

1. Pronađite sinonime za riječ STOJ -_______________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Napiši ispravno: desno, lijevo, desno, u blizini, ovdje, ovdje, ovdje, tamo, nasuprot, u sredini, u sredini

3. Umetnite slova, zapamtite : Sob..ta, zastor..vješalica, port..era, d..van, krevet, p..anino, t..l...pozadina, p..las, t..rcher, slika, p. ..t..lok, interijer..r, soba..

dopis

Kako napisati esej s opisom sobe.”

Kada radite na eseju koji opisuje sobu, zapamtite redoslijed prezentacije materijala! Vrlo često učenici griješe “skačući” pri opisivanju s predmeta na predmet, npr.: pod, zidovi, namještaj, prozor, opis onoga što visi na zidovima i sl. Kako se to ne bi dogodilo, svakako napravite plan, zatim sistematizirajte prikupljene materijale (tj. posložite sve zapise određenim redoslijedom, grupirajte ih prema planu). Izbjegavajte ponavljanje riječi koristeći sinonime. Zapamtite da opis mora biti u jednom vremenskom okviru. U rečenici, kad je predikat izostavljen, stavlja se CRTICA.

Primjer: Desno od vrata nalazi se polica za knjige.

Tako da se esej ne poklapa s onim što je na internetu. Kliknite 2 puta na bilo koju riječ u tekstu.

Predstavljamo vam nekoliko eseja za svačiji ukus. Koristite ove eseje da napišete svoje na temelju njih.

1. Mini-esej na temu moje sobe

Soba u kojoj se nalazim je prostrana i svijetla. Prozori su zastrti snježnobijelim tilom uokvirenim svijetlosmeđim zavjesama. Tapete, žute i narančaste, podsjećaju na svjetlost sunca, koja uvijek pomaže dobro raspoloženje. Namještaj - minimum. U lijevom kutu je radni stol, a do njega komoda. Ormar i sofa su desno, a kraj vrata je otoman.

Zidovi su obješeni razne fotografije. Neki prikazuju vlastita putovanja i planinarenja, dok drugi prikazuju znamenitosti ruskih gradova koje su uhvaćene u objektiv moje kamere. Šarene fotografije govore o spuštanjima duž rijeka Karelije: prekrasnim zalascima i izlascima sunca, pjenastim potocima i radosnim licima prijatelja oko vatre.

Sve fotografije su kao muzejske izložbe, ažuriram s vremena na vrijeme. Da bude zanimljivo da me prijatelji posjećuju i da diverzificiram svoj život. Prijatelji posjete meni nazivaju izletima. I jako mi je drago ugostiti ih.

2. Opis sobe - esej 6. razred

Nedavno je naša obitelj kupila stan u jednoj od novih zgrada. Bilo mi je drago što sam dobio zasebnu sobu. Mali je, ali udoban, a budući da prozori gledaju na jug, ima puno svjetla. Sunce je ono zbog kojeg se ujutro probudim, a onda gleda u prozore mojih roditelja.

Na ulazu, s desne strane, nalazi se kompakt sportska sekcija. Ja sam navijač zdrava slikaživot, zato volim psihička vježba, a ujutro ne zaboravim raditi vježbe. Spretnost i snaga pomažu ojačati vodoravnu šipku dovratak, par bučica i šipke.

Stol za kojim pišem zadaću povoljno je smješten uz prozor. Na njemu uvijek imam reda: bilježnice, olovke i kemijske su pohranjene u ladicama. Ima tu i puno drugih korisnih stvari, jer ne možete unaprijed znati kada će vam nešto dobro doći. Na ploči stola nalazi se šalica za pribor za pisanje, udžbenike i kalkulator. Ne volim kad je na stolu puno nepotrebnih stvari, pa odlažem i bilježnice i knjige. Omiljeni glumci - Bruce Lee, Jackie Chan, Jean-Claude Van Damme - gledaju s fotografija na zidu. Ovdje visi i polica s knjigama, gdje također držim časopise. Nisam ljubitelj fikcije (više volim kino), volim čitati o sportu i glazbi. Fotelja-krevet na kojoj se opuštam i slušam glazbu nalazi se s lijeve strane ulazna vrata. Ovdje, pored kreveta, nalazi se stolić na kojem se nalazi stereo uređaj sa kolekcijama mojih omiljenih glazbenih grupa: “Depesh Mode”, “Nautilus Pompilius”, “Nirvana” i “Doors”. Ako sam kod sebe, glazba svira neprekidno. Nije teško odabrati pravu kompoziciju za svako raspoloženje.

Pod je prekriven mekom i lijepom prekriven tepihom. Volim se opustiti u vruće poslijepodne, ležeći na njemu. U svojoj sobi se osjećam vrlo ugodno, jer jedino tu mogu pronaći prijeko potrebnu osamu ili sjediti u društvu prijatelja. Čak i ako se zabavljamo i stvaramo buku, odraslima to ne smeta. Moja soba je moj mali dvorac.

3. Esej - interijer moje omiljene sobe

Sobu u kojoj živim ne mogu nazvati sasvim i potpuno svojom, jer su ovdje postavili TV. Roditelji dolaze kod mene da zajedno gledamo TV emisije. Inače, ja sam zakoniti vlasnik. Moja polica za knjige i police, radni stol, kauč na kojem spavam, noćni ormarić na kojem držim igre - sve je u ovoj sobi. A ovdje postoji velika udobna fotelja. Ako sjedite u njemu s podignutim nogama, možete dugo čitati svoju omiljenu knjigu. U mojoj sobi postoji mali kutak gdje se nalazi magnetofon, a zidovi su puni raznih natpisa, lijepih slika, vise dvije karte. Već dugo skupljam tablete. Na primjer, kao što su: "Zabranjeno pušenje!", "Budite tihi", "Štedite struju". Obješeni su nasumično. Neke sam sama pronašla, druge su mi poklonili prijatelji. Mama obećava da će ih skinuti, ali ovako mi se više sviđa.

Jedna od karata prikazuje našu regiju. Volim putovati ne izlazeći iz kuće - pronaći gradove, rijeke čija sam imena čuo, označiti mjesta na kojima sam bio.

Moja soba je vrlo ugodna. Ljeti se ovdje osjećate svježe jer sunce zaklanjaju grane kestena koji rastu ispod prozora. Zimi se zrak dobro zagrijava od vrućeg zida kamina.

Sviđa mi se moja soba. I kad odem na duže vrijeme, nedostaje mi i zamišljam da se opet vraćam ovdje.

4. Esej na temu opisa sobe

Zvali su Britanci vlastita kuća tvrđava. I to s dobrim razlogom: samo kad ste kod kuće čovjek osjeća mir i spokoj. Za mene je takvo uporište moja soba u kojoj provodim većinu svog slobodnog vremena.

Ova soba je ugodna, jer ima samo najnužnije stvari, uvijek postoji red, a veliki prozor propušta puno sunca. Čak i ako se nekom soba čini mala, ja imam dovoljno mjesta.

Nedaleko od prozora nalazi se stol svijetlo bež tonovi. Zalažem se za red, pa je pult gotovo uvijek prazan. Možda se na rubu nalazi mala hrpa udžbenika i bilježnica. Visok i uski ormar za knjige nalazi se u blizini. Sadrži mnogo primjeraka koje je moja majka počela skupljati. Među starim, još sovjetskim uvezima, jarko se ističu oni moderni, sjajni, koje su moji roditelji kupili posebno za mene.

Na suprotnom zidu ja spavam: kauč na rasklapanje s mekim plavim presvlakama. Ne zauzima puno mjesta. Položim ga noću i vratim ga u prvobitni položaj ujutro. Tu je i masivni ormar. Sadrži uredne hrpe mojih stvari, vješalice sa školskom i svečanom odjećom.

Provodim dosta vremena kod kuće, pa se trudim pospremati kako nepotrebne stvari ne bi ometale koncentraciju na potrebne stvari. Jako volim svoju sobu.

Sve za učenje » Eseji » Esej na temu moja soba

Da biste označili stranicu, pritisnite Ctrl+D.


Link: https://site/sochineniya/na-temu-moya-komnata

U školski plan i program uključen je zadatak kao što je “Opis moje sobe”. Esej na takvu temu može se dodijeliti i učenicima prvog razreda i srednjoškolcima. Pisanje takvog rada nije previše teško, najvažnije je da dijete ispravno razumije što treba naglasiti i o čemu govoriti u eseju.

Što mora biti uključeno u vaš rad?

“Opis moje sobe” je esej u kojem je potrebno razotkriti ideju i prenijeti svoje emocije vezane uz vlastiti prostor. Djeci treba objasniti kojim redoslijedom prezentirati informacije i kako pravilno prenijeti misli.

Redoslijed pisanja je sljedeći:

Ovaj slijed će vam pomoći da esej dobije ispravnu strukturu i u potpunosti izrazite svoje misli.

Opis moje sobe: esej-priča

Kada se od vašeg sina ili kćeri traži da izraze svoje misli o svom osobnom prostoru u stanu na komadu papira, vrijedi pomoći djetetu. “Opis moje sobe” je sastavak koji mogu pisati kako djeca u prvim razredima, tako i oni koji su već u šestom, sedmom, pa čak i desetom razredu. Kao primjer možete uzeti ovu opciju:

Moja soba je prostrana i u njoj nema previše namještaja. To mi daje priliku da se slobodno krećem svojim teritorijem. Moja soba je svijetla jer gleda na sunčanu stranu.

Uz prozor je stol za pisanje, čitanje i kreativne zadatke. Moj stol je zaobljen, tako da je vrlo udoban. Lijevo od prozora ispod zida stoji Veliki ormar, u njega stavljam odjeću i igračke. Tu je moja sofa blizu ormara ispod zida. Odmah do vrata nalazi se mali noćni ormarić u koji mi je vrlo zgodno staviti male igračke i školski pribor.

Stvarno volim svoju sobu, ugodna je i svijetla. Stoga, ne želim ništa mijenjati u vezi s tim.

Ovaj sastavak "Opis moje sobe" prikladan je za djecu mlađi razredi. Učitelj će cijeniti takav trud i dati vam dobru ocjenu.

Opis sobe: esej za srednjoškolce

Učenici iznad petog razreda ovaj zadatak trebaju riješiti detaljno i detaljno. Svaki komad namještaja treba opisati do najsitnijih detalja. Na primjer:

Moji su roditelji vrlo udobno i korektno uredili moju sobu. Osjećam se lagano i slobodno u njenom prostoru.

Lijevo od prozora nalazi se stol. Izrađen je od drveta svijetla boja i savršeno se slaže s ormarićem koji stoji ispod suprotnog zida. Iznad mog radnog stola nalaze se police u koje stavljam udžbenike i bilježnice za školu. Ispod udaljenog zida nalazi se sofa koju rasklapam kad dođu gosti. Sofa Smeđa S prikladan stalak za ruke.

Sve u svemu, jako mi se sviđa moja soba, jedino što bih promijenio su tapete.

Ovaj je esej savršen za pisanje srednjoškolaca. Misli bi trebale teći iz srca i biti raspoređene pravilnim redoslijedom na listu papira. Upravo će takvi eseji biti vrijedni visoke ocjene i pohvale profesora ruskog jezika.

Naš razred

Naša učionica je velika, svijetla i prozračna. U njemu su tri veliki prozori. Desno od vrata su police za knjige. Ima ih pet, a svaki je pun knjiga, časopisa i novina. U učionici su tri reda drvenih stolova s ​​po dvije stolice. Uz prozor je učiteljev stol. Ukrašena je bijelim stolnjakom sa crvenim šarama. Na jednom zidu visi tabla, a na vrhu je portret Tarasa Ševčenka, ukrašen izvezenim ručnikom. Na drugom zidu nalaze se ploče s osnovnim pravilima ukrajinskog jezika. I također cvijeće. Mnogo ih je, posvuda su: na prozorskim daskama, ormarima, učiteljskom stolu.

Uvijek s uzbuđenjem i radošću prelazim prag naše učionice.

Moja soba

Imam malu, svijetlu sobu s lijepim svijetlo sivim tapetama. Na cijelom zidu je ogroman prozor kroz koji ujutro proviri sunce u sobu. U sredini sobe je okrugli smeđi stol, s izvrsnim rezbarijama, ukrašen crvenim karanfilima u keramičkoj težini. U blizini stola su dvije stolice. Nasuprot vrata nalazi se ormar za knjige u čijim su dubinama pohranjena prava blaga – knjige. Lijevo od ormara je krevet, drveni, nizak, s malim raznobojnim jastucima. Uz prozor je stolić, fotelja i podna lampa. Ovo je moj omiljeni kutak, ovdje čitam ili crtam u dugim zimskim večerima. Pod je prekriven tamnocrvenim tepihom s inventivnim uzorcima. Moja soba je udobna, gostoljubiva, svijetla.

Esej-opis iza slike V. Navrotskog "Mrtva priroda"

Umjetnik je prikazao najvrjednije darove prirode za ljudski život. Kruh i med simbol su blagostanja. Cvijeće je simbol ljepote.

Prije svega pažnju privlače veliki zlatnoglavi suncokreti koji se nalaze među zrelim klasjem pšenice. Kroz niz grana i zeleno lišće naziru se plavi različki i plavkaste tratinčice. Još niže na slici - mirisni kruh, zlatne kruške, saće mirisnog meda, jabuka rumena. Sve ovo bogatstvo umjetnik je stavio na drveni stol. Osobe nema, ali se njena prisutnost osjeća.

Cijela slika odiše toplinom i mirom, skladom i ljubavlju.